Ana sayfa » Voleybol » Voleybolun Tarihi Ve Gelişim Süreci
Voleybolun Tarihi Ve Gelişim Süreci

Voleybolun Tarihi Ve Gelişim Süreci

Voleybol, popülerlik olarak futbol ve basketbolun arkasından üçüncü sırada geliyor diyebiliriz. Hem bayanlarda hem de erkeklerde mücadele edilen bu spor dalı acaba ne kadar eskilere dayanıyor? Ne zaman ve nerede ortaya çıktı? Nasıl gelişti ve günümüze kadar seyirci kitlesini arttırarak nasıl ulaşmayı başardı? Tüm bu sorular ile birlikte voleybolun tarihi ile ilgili merak edilen tüm süreçleri için yazımıza geçelim…

Voleybolun Tarihi: Voleybol İlk Ne Zaman Ve Nasıl Oynandı?

Basketbolun Tarihi Ve Gelişim Süreci başlıklı yazımızda basketbolun nasıl başlayıp geliştiğinden bahsetmiştik. Voleybolla başlangıç yeri, zamanı ve şekli açısından muazzam benzerlikler bulunuyor. 1895 yılında ABD’nin Massachusetts (Masaşuset) eyaletinde bir okulda beden eğitimi öğretmenliği yapan William G. Morgan, birçok spor dalından izlerin bulunduğu yeni bir spor branşı icat etti ve adına da “mintonette” dedi. Voleybol bir müddet bu isimle oynandıktan sonra, oynanan bir maçı izleyen bir profesör tarafından farklı bir isimle anılması teklif edildi. “Topa yere düşmeden vurma” anlamına gelen “volley (vole)” kelimesinin daha uygun olabileceği önerilmişti. Bu teklif olumlu karşılandıktan sonra da bu yeni oyunun adı “volleyball (voleybol)” olarak anılmaya başlandı.

Sonrasında diğer liseler ve üniversitelerde de yaygın bir şekilde oynanıp benimsenen bu yeni branş, basketbol kadar efor sarf ettiren bir branş olmadığı için çok sevilmişti. İcadından 5 yıl sonra, 1900 yılında özel bir voleybol topunun tasarlanmasıyla da oyun daha da keyifli bir hal almıştı.

Voleybol Oyununun Tarihi Ve Gelişim Süreci
Voleybol Avrupa’da ve tüm dünyada yaygınlaşmaya başlamıştı.

Voleybol’un Avrupa’da Ve Tüm Dünya’da Yaygınlaşması

ABD ülkesi içerisinde kısa sürede sevilen ve yayılan bu yeni oyun, düzenlenen özel maçlar ve turnuvalar sayesinde adını daha da çok duyurmayı başardı. Yine basketbolda olduğu gibi, I.Dünya Savaşı zamanında Avrupa’da bulunan ABD askerleri tarafından oynanıyor olması sebebiyle de, Avrupa’da voleybolun yayılması çok zaman almadı. Sonrasında uzunca bir süre birçok ülkede bağımsız bir şekilde oynanan voleybol, 1947 yılında Paris’te kurulan Uluslararası Voleybol Federasyonu sayesinde daha bir resmiyet kazandı ve uluslararası kurallar çerçevesinde bir bütün olarak oynanmaya başladı.

Kronolojik Gelişmeler

  • William G.Morgan “Volleyball” branşını icat etti. (1895)
  • Bu yeni branş için yepyeni bir top tasarlandı. (1900)
  • Voleybolda 1 set 21 sayıda tamamlanırken, bu sayı 15’e düşürüldü. (1917)
  • Bir takımın topa peş peşe 3 kez vurabilmesi ve arkadan hücum kuralları getirildi. (1920)
  • Plaj voleybolu ilk kez 2 kişi ile oynandı. (1930)
  • Paris’te Uluslararası Voleybol Federasyonu (FIVB) kuruldu. (1947)
  • Erkeklerde ilk Dünya Şampiyonası Çekoslavakya’nın başkenti Prag’ta düzenlendi ve bu turnuvayı ev sahibi Çekoslavakya kazanıp ilk erkekler dünya şampiyonu oldu. (1949)
  • Kadınlarda ilk Dünya Şampiyonası Sovyetler Birliği’nin başkenti Moskova’da yapıldı ve bu turnuvayı da ev sahibi Sovyetler Birliği kazanıp ilk kadınlar dünya şampiyonu oldu. (1952)
  • Olimpiyatlarda ilk kez yer alması Tokyo Olimpiyatları’nda gerçekleşti. (1964)

Konuyla ilgili her türlü soru, görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz. Bununla birlikte iletişim sayfamızdaki formu doldurarak ya da admin@sporoptik.com e-posta adresinden mail göndererek bizlere ulaşabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir

%d blogcu bunu beğendi: