Ana sayfa » Voleybol » Voleybol Sahası Ölçüleri Ve Özellikleri
Voleybol Sahası Ölçüleri Ve Özellikleri

Voleybol Sahası Ölçüleri Ve Özellikleri

Voleybol sahası; genişlemesine tam ortadan ikiye file ile ayrılmış, açık ya da kapalı alanlarda kurulmuş, farklı zemin türlerine sahip ve voleybol oynanan özel bir alandır. Voleybol sahasının ölçüleri Uluslararası Voleybol Federasyonu (FIVB) tarafından belirlenmiş ve bir standarda bağlanmıştır. Şimdi dilerseniz voleybol sahasının ölçülerinden, farklı zemin türlerinden ve diğer özelliklerinden bahsedelim.

Voleybol Sahası Ölçüleri

Profesyonel bir voleybol sahası, tam dikdörtgen bir yapıya sahip olup uzunluğu 18 metre, genişliği ise 9 metredir. Saha genişlemesine tam ortadan ikiye bir file ile bölündüğü zaman, bir takıma ait olan yarı saha 9×9 bir kare ebatlarından oluşmaktadır. Fileden itibaren 3’er metrelik ön bölge ya da hücum bölgesi olarak adlandırılan alanlar ayrılmıştır.

Filenin yerden yüksekliği, erkekler ve kadınlara göre değişkenlik göstermektedir. Erkeklerde bu yükseklik 2,43 metre, kadınlarda ise 2,24 metredir. Filenin gerili olduğu direklerin uzunluğu ise 2,55 metredir.

Voleybol Sahası Ölçüleri Ve Özellikleri
Voleybol saha ölçüleri, Uluslararası Voleybol federasyonu (FIVB) tarafından belirlenmiştir.

Saha dışında bir de serbest alan olarak adlandırılan bölgeler vardır ve sahanın dört bir yanını sarmaktadır. Serbest bölge denilen alan, oyun alanı ile karıştırılmayacak şekilde zıt renklerle boyanmalıdır. Voleybol kurallarına göre, serbest bölgede top yere değmedikçe hâlâ oyundadır ve topa vurmak serbesttir. Bu bölgelerin genişliği de yine FIVB tarafından belirlenmiş olup, uzun kenarlara ait serbest bölgeler 5 metre, kısa kenarlara ait serbest bölgeler ise 6,5 metre genişliğindedir.

Voleybol sahası, pek çok kişinin bilmediği serbest oyun boşluğu adı verilen bir kavrama daha sahiptir. Serbest oyun boşluğu, voleybol saha zemininden itibaren yukarı doğru ölçülen boşluğu ifade eder. Bu yükseklik profesyonel maçlarda en az 7 metre olarak kabul edilmektedir. FIVB Dünya standartlarına göre, uluslararası turnuvalarda serbest oyun boşluğunu 12,5 metre olarak almaktadır. Serbest oyun boşluğu içerisinde topa temas edecek hiç bir nesne, engel, vb. olmamalıdır.

Voleybol Sahasının Zemin Özellikleri

Profesyonel voleybol sahası, tıpkı basketbol sahasında olduğu gibi meşe ya da akçaağaç malzemeden yapılmış parkeden oluşmaktadır. Kaydırmazlık, dayanıklılık, ani hareketlenme ya da ani durma anlamında etkili sonuçlar veren parke zeminler, FIVB standartlarına göre de en uygun voleybol sahası zeminidir.

Bununla birlikte otel gibi tatil ve eğlence mekanlarında, profesyonel ölçülerde yapılmış olsa da çim ya da poliüretan malzemeden yapılmış sahalar da yer almaktadır. Poliüretan malzemeden yapılmış zeminlere, bazı okul bahçelerinde de rastlanılmaktadır. Zemin malzemesi olarak ne kullanılırsa kullanılsın, profesyonel ölçülere sadık kalınmak istenirse, hiç bir voleybol sahası standartların dışına çıkmamalı ve saha üzerinde yer alan her bir çizginin kalınlığı da 5 cm olmalıdır.

Konuyla ilgili her türlü soru, görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz. Bununla birlikte iletişim sayfamızdaki formu doldurarak ya da admin@sporoptik.com e-posta adresinden mail göndererek bizlere ulaşabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir

%d blogcu bunu beğendi: