Ana sayfa » Voleybol » Voleybol Nedir? Nasıl Oynanır?
Voleybol nedir? Nasıl oynanır?

Voleybol Nedir? Nasıl Oynanır?

Tam olarak kurallarını bilmese de, hemen hemen herkes voleybol oynamıştır. Peki Dünya’nın en çok sevilen spor dallarından biri olan bu oyun nedir, nasıl oynanır? Bu yazımızda voleybolun ne olduğunu, nasıl oynandığını, kurallarını ve tüm detaylarını inceledik.

Voleybol Nedir?

Bu spor, 6’şar kişilik iki takım arasında elle oynanan bir spordur. Çizgilerle sınırlandırılan oyun alanı, enlemesine uzanan bir file ile tam ortadan ikiye bölünür. Alanın dört kenarında en az 3 metrelik “serbest bölge” bulunur. Saha ile ilgili her türlü detayı öğrenmek için “Voleybol Sahası Ölçüleri ve Özellikleri” başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Nasıl Oynanır? Kuralları Nelerdir?

Voleybolda amaç, topu filenin üzerinden aşırarak rakip alana düşürmek ve rakibin aynı amaca ulaşmasını önlemektir. Oyun, para atışı ile belirlenen takımın, “servis” adı verilen vuruşu yapmasıyla başlar. Her takımın topu karşı alana göndermek için topa 3 kez vurma hakkı bulunur. Bir oyuncu, topu karşılamak için blok teması yaparsa, bu dokunuş 3 kez vurma hakkı içinde değerlendirilmez ve takımın 3 vuruş hakkı devam eder. Takımlar;

  • topu rakip takım oyun alanına ya da rakip saha çizgisine temas ettirdiklerinde,
  • rakip takım hata yaptığında ya da
  • ihtar aldığında sayı kazanırlar.
Voleybol nedir? Nasıl Oynanır?
Bir oyuncu, topu karşılamak için blok teması yaparsa, bu dokunuş 3 kez vurma hakkı içinde değerlendirilmez ve takımın 3 vuruş hakkı devam eder.

Oyunun Süresi

Voleybolda süre yoktur. Toplam 5 setten oluşur. Bir sette 25 sayıya ulaşan takım, eğer rakibine en az 2 sayı fark atmayı başarmışsa o seti kazanır. Yani skorun 25-24 olması seti bitirmez. İki takımdan biri 2 sayılık fark açıncaya kadar o set oynanmaya devam eder. Toplam 3 seti kazanan takım, maçı da kazanmış sayılır. Set sayılarında 2-2 eşitlik bulunması durumundaysa, “tie break (tay breyk)” adı verilen 5. sete geçilir. 5. set, 15 sayı üzerinden oynanır. Bu sette 15 sayıya ulaşan takım, rakibine en az 2 puan fark açabilmişse maçı kazanır.

Seyir zevki en yüksek sporlardan biri olan voleybol oyunu, ülkemizde de sevilen ve oynanan bir spor dalıdır. Ülkemizde bu spor dalı, Türkiye Voleybol Federasyonu (TVF) bünyesinde etkinlik ve faaliyetlerini sürdürmektedir. Konuyla ilgili her türlü soru, görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz. Bununla birlikte iletişim sayfamızdaki formu doldurarak ya da admin@sporoptik.com e-posta adresinden mail göndererek bizlere ulaşabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir

%d blogcu bunu beğendi: