Ana sayfa » Voleybol » Plaj Voleybolu Nedir? Nasıl Oynanır?
Plaj Voleybolu nedir? Nasıl oynanır?

Plaj Voleybolu Nedir? Nasıl Oynanır?

Yaz aylarında tatil mekanlarının vazgeçilmez sporlarından birisi olan plaj voleybolu, son yıllarda popülerliğini giderek arttıran bir spor dalı haline gelmiştir. Biz de bu yazımızda bu spor dalının ne olduğunu, nasıl oynandığını, kurallarını, sahasını, kaç kişi ile oynandığını, puanlama sistemini ve diğer tüm detaylarını sizler için ele aldık.

Plaj Voleybolu Nedir? Sahası Nasıldır?

Plaj voleybolu, kumun üzerinde oynanan bir takım sporudur. Her takımda yalnızca 2 oyuncu bulunur. Oyun alanı, uzunluğu 16 metre, genişliği 8 metre olan bir dikdörtgendir ve her yönde en az 3 metre olan bir “serbest bölge” ile çevrilmiştir. Sınır çizgileri 5 santimetre genişliğindedir ve orta çizgi yoktur.

Plaj voleybolu sahası tam ortasından 1 metre genişliğinde, 9,5 metre uzunluğunda bir file ile enlemesine ikiye bölünür. Filenin yüksekliği erkekler için 2,43 metre, bayanlar için 2,24 metredir. Sahada oyuncular istedikleri yerde durabilirler. Oyuncu değişikliği ise söz konusu değildir.

Plaj Voleybolu nedir? Nasıl oynanır?
Sınır çizgileri 5 santimetre genişliğindedir ve orta çizgi yoktur.

Nasıl Oynanır? Kuralları Nelerdir?

Plaj voleybolu oyunu, baş hakemin düdüğünün ardından servis vuruşu ile başlar. Rakip sahaya gönderilen top, filenin üzerinden gitmelidir. Takımların blok teması da dahil olmak üzere, topa 3 kez vurma hakkı vardır. Bir oyuncu topa üst üste 2 kez vuramaz ve topla yaptığı her temas bir vuruş olarak değerlendirilir.

Servis atışı dışında, top rakip sahaya geçerken fileye değebilir. Bir oyuncunun fileye teması, oyunu etkilememek koşuluyla serbesttir.

Bir takım;

  • topu başarıyla rakibin oyun alanına temas ettirdiğinde,
  • rakip takım bir hata yaptığında,
  • rakip takım oyuncusu ihtarla (sarı kart) cezalandırıldığında sayı kazanır.

Plaj voleybolu sporunda her 5 sayıda bir, takımlar oyun alanlarını değiştirirler.

Oyun Süresi Ve Puanlama Sistemi

Bir sette 21 sayıya ulaşan takım, eğer rakibine en az 2 sayı fark atmayı başarmışsa o seti kazanır. Sayılarda 20-20’lik eşitlik olması halinde, 2 sayılık farka ulaşılana kadar oyun devam eder. Toplamda 2 seti alan takım maçı kazanır. Setlerde 1-1’lik eşitlik olması halinde, 3. set en az 2 sayı farka ulaşmak şartıyla 15 sayı üzerinden oynanır.

Dünya’da giderek popüler hale gelen plaj voleybolu sporunu kısaca ele aldık. Ülkemizde de oynanan bu spor dalı, Türkiye Voleybol Federasyonu (TVF) bünyesi altında etkinlik ve faaliyetlerini yürütmektedir. Konuyla ilgili her türlü soru, görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz. Bununla birlikte iletişim sayfamızdaki formu doldurarak ya da admin@sporoptik.com e-posta adresinden mail göndererek bizlere ulaşabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir

%d blogcu bunu beğendi: