Ana sayfa » Tenis » Tenisin Tarihi Ve Gelişim Süreci
Tenisin Tarihi Ve Gelişim Süreci

Tenisin Tarihi Ve Gelişim Süreci

Tenis, her ne kadar ülkemizde çok fazla oynanan ve izlenen bir spor branşı olmasa da, özellikle Avrupa’da son derece popüler bir branştır. Ekonomik güç olarak da birçok spor branşından önde yer almaktadır. Özellikle ciddi ve prestijli turnuvalar, tüm dünyada ilgiyle takip edilmektedir. Peki bu oyun ne kadar eskilere dayanıyor? İlk ne zaman ve nasıl oynandı? Tenisin tarihi ve gelişim sürecine dair detaylı bilgiler için yazımıza geçelim.

Tenisin Tarihi: Tenis İlk Ne Zaman ve Nasıl Oynandı?

Tenisin atası sayılabilecek bazı oyunların mağara resimlerinden elde edilen kanıtlar sayesinde oynandığı biliniyor. Yaklaşık 1000 yıllık geçmişi olan bu oyun ile ilgili en net bilgilere ise, 19. yüzyılın son çeyreğinde rastlıyoruz. Daha öncesinde, 16. yüzyılda, tenisin elle oynandığına dair bilgilere ulaşılmıştır. Fakat sonra mücadele gücü yükselince oyuncuların elleri yaralanmaya başlamış, çareyi ellerini sarmakta bulmuşlardır. Bu da çözüm olmayınca, tahtadan yapılmış küçük raketler geliştirmişler, fakat bu sefer de vuruş dengesi ve sürati konusunda ciddi sıkıntılar yaşanınca yeni arayışlara girilmiştir. 16. yüzyılın ortalarında “Antonio Scaino da Salo” bilinen ilk telli tenis raketini geliştirmiş ve oyun o tarihten itibaren bu raketlerle oynanmaya başlamıştır.

19. yüzyıla gelindiğinde ise İngiltere’de bu oyuna dair çok önemli gelişmeler yaşanmıştır. 1872 yılında günümüz İngiltere’sinin Warwickshire idari bölgesinde yer alan Royal Leamington Spa kentinde tarihin ilk tenis kulübü kuruldu. 1874 yılında bir İngiliz binbaşı Walter Clapton Wingfield ise, bu oyunun patentini aldı ve adına da “Sphairistike” dedi. Sonrasında bu isim zamanla kullanımdan kalktı ve bu oyuna “çim tenisi” denmeye başlandı. Yıllar geçtikten sonra bu oyun, farklı türde zeminlerde oynansa bile adı hep çim tenisi olarak kullanılmaya devam etti. Hatta günümüzde İngiltere Tenis Federasyonu, kendisini hala “Çim Tenis Birliği” olarak adlandırmaktadır.

Tenis Oyununun Tarihi Ve Gelişim Süreci
Düzenlenen uluslararası turnuvalar tüm dünya tarafından yakından takip edilmektedir.

Tenisin Avrupa’da ve Dünya’da Yaygınlaşması

19. yüzyılın son çeyreğinde erkek ve kadınların bir arada oynadıkları bu oyun, sonrasında güç dengesinin bariz bir şekilde ortaya çıkmasından sonra kadın ve erkek olarak ayrılmıştır. 1877 yılında tarihin ilk Wimbledon Tenis Turnuvası düzenlendi. Fakat kurallar ve kort açısından hala bir standarda kavuşulamamış olması sebebiyle, turnuva komitesi kroket kulübünden temsilcilere bu yetkiyi verdi. Temsilciler titiz çalışmalar sonucunda kort ölçüleri ve kuralları standart hale getirdi. Hatta o kadar iyi bir iş çıkarmışlar ki, belirledikleri standartlar günümüz standartlarına önderlik etmektedir.

1877’de düzenlenen bu ilk turnuvaya sadece erkek tenisçiler katılmıştır. Bayan tenisçiler bu turnuvaya 1884 yılında dahil olacaklardır. İlk etapta İngiltere ve Galler bölgesinden sporcuların katıldığı Wimbledon Tenis Turnuvası, sonrasında evrensel bir hal alacak ve tüm dünya sporcularına kapısını açacaktır.

Konuyla ilgili her türlü soru, görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz. Bununla birlikte iletişim sayfamızdaki formu doldurarak ya da admin@sporoptik.com e-posta adresinden mail göndererek bizlere ulaşabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir

%d blogcu bunu beğendi: