Ana sayfa » Tenis » Tenis Nedir? Nasıl Oynanır?
Tenis nedir? Nasıl oynanır?

Tenis Nedir? Nasıl Oynanır?

Tarihi geçmişi 9. yüzyıla kadar uzanan bu sporun, bugün oynanan modern şeklini alması yani modern tenisin şekillenmesi 19. yüzyıla dayanır. 1874 yılında İngiliz bir subay olan Walter Clopton Wingfield’ın oyunun patentini alması ve 1875’te İngiltere’de Marylebone Kriket Kulübü tarafından tenisin kurallarının ilk şeklinin oluşturulup yayınlanmasıyla modern tenis ortaya çıkmış oldu.

Bu yazımızda bu sporun nasıl yapıldığı, kortun ne olduğu, ölçüleri ve zemin özellikleri ile birlikte tenisin temel kurallarını ele alacağız.

Tenis Kortu Nasıl Olur? Ölçüleri Nasıldır?

Bu spor, “kort” olarak adlandırılan ve tam ortasından 1 metre 7 santimetre yüksekliğinde bir file ile ikiye bölünmüş bir alanda oynanır. Bu kortun genişliği 8 metre 23 santimetredir. Uzunluğu ise 23 metre 77 santimetredir ve bu kortlar sahip olduğu zeminin özelliklerine göre çeşitli türlere ayrılırlar. Bunlar;

  • toprak kortlar,
  • çim kortlar,
  • sert zeminli kortlar,
  • sentetik zeminli kortlar ve
  • halı saha zeminli kortlardır.

Tenis kortları ile ilgili tüm detayları “Tenis Kortu Ölçüleri, Çeşitleri Ve Özellikleri” başlıklı yazımızda bulabilirsiniz.

Tenis nedir? Nasıl oynanır?
Oyun “servis” denilen vuruşla başlar. Rakip hazır olmadan servis kullanılmaz.

Nasıl Oynanır? Temel Kuralları Nelerdir?

Tenis hakemi, oyunu filenin hemen yanında yerden 6 metre 90 santimetre yükseklikte bulunan sandalyesinden yönetir. Oyun “servis” denilen vuruşla başlar. Rakip hazır olmadan servis kullanılmaz. Ayrıca fileye değen ya da oyun alanının dışına düşen servisler hatalı kullanılmış sayılır. Servisin 2 kere üst üste kurallara uygun olmayan şekilde kullanılması durumunda rakip puan kazanmış olur.

Puanlama Sistemi Nasıldır?

Doğrudan servis atışından kazanılan sayılara “ace” denir. Tenisin puanlaması 15-30-40 şeklinde yapılır. İlk iki sayı 15’er puan, üçüncü sayı ise 10 puan değerindedir. 40 puana ulaşmış olan oyuncu, servisi oyun sayısı almak için kullanır. 40 puandan sonra 1 sayı daha alan oyuncu galip gelir. Eğer her iki tenisçi de 40 puandaysa, üst üste iki oyun almış olan tenisçi oyunu kazanır. Yapacağı ilk başarılı vuruş, ona “avantaj” denilen bitirme avantajını kazandırır. Avantaj sahibi iken başarılı bir vuruş yapan tenisçi oyunu kazanmış olur.

Erkekler arasında yapılan maçlarda 5, kadınlarınkinde ise 3 set vardır. Oynanan oyunlardan 6 tanesini kazanmış olmak, 1 set kazanmak anlamına gelmektedir.. Bu yüzden tenis, oldukça uzun ve zorlu bir spordur.

Ülkemizde de oynanan ve iyi bir izleyici kitlesine sahip olan bu spor dalı, Türkiye Tenis Federasyonu (TTF) bünyesinde etkinlik ve faaliyetlerini sürdürmektedir. Konuyla ilgili her türlü soru, görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz. Bununla birlikte iletişim sayfamızdaki formu doldurarak ya da admin@sporoptik.com e-posta adresinden mail göndererek bizlere ulaşabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir

%d blogcu bunu beğendi: