Ana sayfa » Tenis » Tenis Kortu Ölçüleri, Çeşitleri Ve Özellikleri
Tenis Kortu Ölçüleri, Çeşitleri Ve Özellikleri

Tenis Kortu Ölçüleri, Çeşitleri Ve Özellikleri

Tenis kortu, tenis sporunun yapıldığı özel alan olarak tanımlanır. Tenis kortları kendi içerisinde çim, toprak ve sert zeminli kortlar olarak çeşitlilik göstermektedir. Tenis kortlarının ölçüleri, özellikleri ve kortlar ile ilgili öğrenmek istediğiniz tüm detaylar için yazımıza devam edelim.

Tenis Kortu Çeşitleri Nelerdir?

Tenis kortları genel itibariyle 3 çeşit zeminden oluşmaktadır. Ölçü olarak ya da kullanım amacı olarak farklılık göstermezler, sadece zemin olarak farklılık gösterirler. Zemin farkı da oyunsal ve hareketsel anlamda farklılıklar yaratır. Bu farklılıklar; topun sekme yüksekliği, topun sekme hızı, oyuncunun hareket kabiliyeti, oyuncunun hızlanma ve durma hızı gibi etmenlerdir. Şimdi dilerseniz maddeler halinde tenis kortu çeşitlerine geçelim.

  • Sert Zeminli Kortlar: Tüm dünyada en yaygın olarak kullanılan kort türüdür. Yaygın olarak kullanılma sebepleri, düşük maliyetli olması ve bakım gibi teknik işgücü çıkarmamasıdır. Bunun yanında oyun içerisinde spin (çevirme, falso) ve flat (düz) oyun stillerini sergilemek için en uygun zemindir.
  • Toprak Zeminli Kortlar: Bahsi geçen kort tiplerinden oynaması en zor olan kort türüdür. Zor olmasının sebepleri arasında, zemin toprak olduğu için topun beklenildiği gibi sekmemesi ve oyuncu açısından da hareket zorluğu olarak gösterilir. Ani hızlanma ve durma aktivitelerinin en zor yapıldığı zemin türüdür. Oyun anlamında en zor tür olmasına karşın, profesyonel turnuvalarda en sık kullanılan tenis kortu türüdür.
  • Çim Zeminli Kortlar: Dünyada en az tercih edilen kort türüdür. Sebebi ise bakım ve onarım maliyetleridir. Malzeme olarak suni çim kullanılmaktadır. Bu tip kortlarda top fazla sekmez ve dolayısıyla flat (düz)oyun tarzını benimseyen sporcuların başarılı olabilecekleri bir tenis kortu türü olarak bilinir.
Tenis Kortu Ölçüleri, Çeşitleri Ve Özellikleri
Tenis kortlarında zemin türü değişse de ölçüler değişmemektedir.

Tenis Kortunun Ölçüleri Nasıldır?

Uluslararası Tenis Federasyonu, profesyonel tenis kortu ölçülerini standart olarak belirlemiştir. Bu ölçülere göre dikdörtgen olan tenis sahasının uzun kenarı yani uzunluğu 23,78 metre, kısa kenarı yani genişliği 10,97 metredir. Bu belirtilen ölçüler çiftli karşılaşmalarda kullanılan ölçülerdir. Tekli karşılaşmalarda ise bu uzunluk ölçüleri değişmezken, genişlik ölçüsü 8,23 metre olmaktadır.

Servis çizgisi ile file arasındaki mesafe de tüm zemin ve oyun türlerinde standart olup 6,40 metredir. Bununla birlikte tenis kortu çevresinde, oyuncuların rahat hareket edebilmeleri için ekstra geniş alanlar bırakılmıştır. Bu alanlar da yine Uluslararası Tenis Federasyonu tarafından bir standarda bağlanmıştır. Bu standartlara göre, tenis kortunun bulunduğu alanın uzunluğu 36,7 metre, genişliği ise 18,3 metre olmak durumundadır.

Konuyla ilgili her türlü soru, görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz. Bununla birlikte iletişim sayfamızdaki formu doldurarak ya da admin@sporoptik.com e-posta adresinden mail göndererek bizlere ulaşabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir

%d blogcu bunu beğendi: