Ana sayfa » İlk Yardım » Kalp Masajı Yetişkinlerde Nasıl Yapılır?
Kalp masajı nasıl yapılır?

Kalp Masajı Yetişkinlerde Nasıl Yapılır?

Temel olarak ilk yardım anında neler yapılması gerektiğinden İlk Yardım Ve Yapılması Gerekenler başlıklı yazımızda bahsetmiştik. Bu yazımızda ise kalp masajının ne zaman ve nasıl yapılacağı, kalp masajı anında nelere dikkat edilmesi gerektiği ve hayat kurtarıcı püf noktalarından bahsedeceğiz. Dilerseniz hemen yazımıza geçelim.

Kalp Masajı Nedir Ve Ne Zaman Uygulanır?

Kalp masajı, herhangi bir sebeple kalp durması anında, öncelikle beyin ve diğer hayati organlara kan akışını sürdürebilmek amacıyla, dış baskı ile kan akışını sağlamaktır. Kalp masajını sadece ilk yardım sertifikası olan ya da ilk yardım uygulamaları konusunda bilgili ve uzman kişilerin yapması gerektiğini de hatırlatalım. Dilerseniz şimdi maddeler halinde kalp masajının yapılış aşamalarına geçelim:

 • Öncelikle hasta/yaralının ve kalp masajı uygulayacak olan kişinin güvenliğinden emin olunur.
 • Hasta/yaralıyı sarsmadan, sadece omuzlarına dokunarak “İyi misin? Beni duyuyor musun?” gibi sorular sorulup bilinç kontrolü yapılır. Eğer bilinci yok ise;
 • Hasta/yaralı sert bir zeminde sırtüstü yatırılır.
 • Hasta/yaralının mümkünse sağ tarafında yere diz çökülür.
 • Hasta/yaralının boğaz ve göğüs bölgesini sıkıca saran kıyafetler (gömlek, kravat, vb.) varsa gevşetilir ve hasta/yaralının rahatlaması sağlanır.
 • Hasta/yaralının başı sakince geriye doğu itilerek, ağız içinde hava yolunu tıkayan yabancı bir cisim olup olmadığı ya da dilin boğaza kaçma durumunun gerçekleşip gerçekleşmediği kontrol edilir. Eğer hava yolunda tıkanma varsa açılması sağlanır.
 • Sol kulak hasta/yaralının ağzına dayanır ve gözler de göğüs kafesine bakacak şekilde 10-15 saniye kadar beklenir. Bu şekilde bak-dinle-hisset yöntemiyle hasta/yaralının nefes alıp almadığı kontrol edilir. Solunum var ise hasta/yaralının pozisyonu korunur, 112 Acil Yardım aranır ve hasta/yaralının durumu sıklıkla kontrol edilir.

Solunum Yok İse Ne Yapmak Gerekir?

 • Eğer solunum yok ise derhal en yakın kişinin 112 Acil Yardımı araması istenir.
 • Kalp masajı uygulamak için pozisyon alınır, elin topuk kısmı sternum kemiğinin (iman tahtası da denen göğüsteki düz kemik) en altından 3-4 parmak yukarısına yerleştirilir.
 • İki el üst üste gelecek şekilde konur ve parmaklar birbirine kenetlenir. Bu esnada parmakların hasta/yaralının göğüs kafesine temas etmemesi ve dirseklerin bükülmemesi çok önemlidir.
Kalp masajı nasıl yapılır?
Kalp masajı yaparken parmaklarımızın göğüs kafesine temas etmemesi ve dirseklerin bükülü olmaması oldukça önemlidir.
 • Göğüs kemiği 4-5 cm içeri çökecek şekilde kalp masajı uygulanır ve bu baskı ritmi 20 saniyede 30 baskı olacak şekilde uygulanır.
 • 20 saniye sonunda hasta/yaralının alnı sol el ile, çenesi de sağ el baş ve işaret parmaklarıyla tutulur. Baş hafif arkaya yatık şekilde iken, göğsü hafif şişirecek kadar 1 kez ağızdan ağıza nefes verilir. Sonra verilen nefesin dışarı çıkması sağlanır ve ikinci nefes verilir.
 • 20 saniyede 30 baskı olacak şekilde kalp masajına, hasta/yaralı nefes almaya ve kalbi atmaya başlayıncaya kadar devam edilir. Kalp atışı gerçekleşmez ya da hasta/yaralı nefes almaya başlamazsa, kalp masajı acil yardım ulaşana kadar devam etmelidir.

Konuyla ilgili her türlü soru, görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz. Bununla birlikte iletişim sayfamızdaki formu doldurarak ya da admin@sporoptik.com e-posta adresinden mail göndererek bizlere ulaşabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir

%d blogcu bunu beğendi: