Ana sayfa » Hentbol » Türk Hentbol Tarihi Ve Örgütsel Yapısı
Türk Hentbol Tarihi Ve Örgütsel Değerlendirmesi

Türk Hentbol Tarihi Ve Örgütsel Yapısı

Daha önce Hentbolun Tarihi Ve Gelişim Süreci başlıklı yazımızda dünya hentbol tarihinden bahsetmiştik. Bu yazımızda ise Türk hentbol tarihi, gelişimi ve örgütsel yapısı ile ilgili detaylara yer vereceğiz. Türkiye’de hentbol ne zaman ve nasıl başladı? Günümüz hentbolu ile olan farklılıkları nelerdir? Ne zaman ve nasıl örgütlendi? Bu sorular ve daha fazlası için yazımıza geçelim.

Türk Hentbol Tarihi

Türk hentbol tarihi, 1927 yılında başlamıştır. Şimdiki gibi kapalı spor salonlarında oynanan bir oyun olmaktan öte, açık alanda oynanan bir oyun hüviyetine sahipti. 1927-1938 yılları arası ise Türk hentbolunun kuruluş yılları olarak kabul edilmektedir. Bu döneme öncülük eden beden eğitimi öğretmenleri Hüsamettin Güreli, Nafi Tağman ve Zeki Gökışık’tır. Daha sonra askerî liselerde oynanmaya başlamış ve yayılma süreci devam etmiştir. Gazi Eğitim Enstitüsü beden eğitimi bölümü öğretmenleri ve öğrencilerinin gayretleriyle de tüm yurda yayılmaya başlamıştır.

Yazılı ve standart kuralları olmayan bir oyun olarak devam eden hentbol, 1934 yılında Türkiye İdman Cemiyetleri İttifakı (T.İ.C.İ.) tarafından “Saha El Topu Oyun Kuralları”nın yayınlanmasıyla birlikte resmî bir yapıya kavuşmuştur. Sonrasında yeni kurallarla yenilenme ve gelişme sürecine giren hentbolda, ilk resmi açık alan hentbol maçı 1938’de yapılır.

İlk Maç Ve Yazılan Eserler

Salon hentbolu ülkemizde ilk kez 1945 yılında okullarda ve bayanlar arasında yapılmış olup, 15 dakikalık devreler halinde oynanmıştır. Oynanan bu ilk maçın ardından da bu uygulama kabul görmüş ve devam edilmiştir. Oynanmaya devam eden kapalı salon maçları ile birlikte açık alan hentbolu da devam etmekteydi.

Hentbol ile ilgili yazılan ilk eserleri 1941 yılında Hasan Örengil çıkarmıştır. Sonrasında 1947 yılında da eserler yayımlanmaya devam etmiş, İlyas Sınal-Mehmet Arıkan ikilisi hentbol ile ilgili kitaplarını kaleme almışlardır.

Türk Hentbol Tarihi Ve Örgütsel Değerlendirmesi
Türk hentbolu, erkek ve bayan sporcuların katılımıyla büyük gelişim göstermiştir.

Türk Hentbol Tarihi İçinde Bazı İlkler

 • Açık alan hentbolu federasyon başkanlığını ilk kez Vedat Abut yapmıştır. Daha sonra bu görevini Faik Gökay’a devretmiştir.
 • 1958 yılında açık alan hentbolunda müsabakalara katılan ilk kulüpler Jandarmagücü, Harp Okulu, Maltepe, Ziraat Gençlik, Anıtspor, Emniyet, Doğuspor ve Pınarspor’dur.
 • 1960-1962 yılları arasında ilk hentbol hakemliği kursu açılmış ve kursun öğretmenliği görevini İbrahim Selet yapmıştır.
 • Türkiye Hentbol Federasyonu, 4 Şubat 1976’da Gençlik ve Spor Bakanı Ali Şevki Erek ve Beden Terbiyesi Genel Müdürü Talat Akgül’ün gayretleriyle kurulmuştur. İlk başkanlığını da Yaşar Sevim yapmıştır.
 • Türkiye Hentbol Federasyonu, 1977’de Uluslararası Hentbol Federasyonu‘na üye olmuştur.
 • 1978’de her kategorideki müsabakalar ilk kez yapılmaya başlanmıştır.
 • 1982 yılında ilk Deplasmanlı Türkiye Erkekler Ligi kurulmuştur.
 • 1987 yılında ilk Deplasmanlı Türkiye Bayanlar Ligi kurulmuştur.

Hentbol Milli Takımı ve Gerçekleşen İlkler

Türk hentbol tarihi içerisinde Türk Milli Hentbol takımının gerçekleştirdiği ilkleri sizler için derledik. Hentbol Milli Takımı’mız ile ilgili ilkler şu şekilde:

 • A Milli Takım, ilk resmi maçını Yugoslavya’daki Akdeniz oyunlarında Mısır ile 12 Eylül 1979’da yaptı ve maçı 16-31 kaybetti.
 • Aldığımız ilk galibiyet ise Yunanistan’a karşı Romanya’daki Balkan Şampiyonası’nda 1980’de alınmıştır.
 • İlk Hentbol Bayan Milli Takımı 1983’te kurulmuştur.
 • Üniversite Erkek Hentbol Milli Takımımız, 1995’te İzmir’de düzenlenen turnuvada dünya ikincisi olmuştur. Aynı takım 1997’de de yine aynın dereceyi elde ederek dünya ikinciliğini kazanmıştır.
 • 2014’te Trabzon’da düzenlenen Uluslararası Okul Sporları Hentbol Dünya Şampiyonası’nda Bayan Hentbol Milli Takımımız dünya şampiyonu olmuştur.

Konuyla ilgili her türlü soru, görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz. Bununla birlikte iletişim sayfamızdaki formu doldurarak ya da admin@sporoptik.com e-posta adresinden mail göndererek bizlere ulaşabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir

%d blogcu bunu beğendi: