Ana sayfa » Hentbol » Hentbolun Tarihi Ve Gelişim Süreci
Hentbolun Tarihi Ve Gelişim Süreci

Hentbolun Tarihi Ve Gelişim Süreci

Daha önce Türk Hentbol Tarihi Ve Örgütsel Değerlendirmesi başlıklı yazımızda hentbolun Türkiye’deki geçmişinden bahsetmiştik. Bu yazımızda ise hentbolun tüm dünyadaki tarihinden bahsetmeye çalışacağız. Hentbolun tarihi, basketbol ve voleybol branşlarına göre çok daha eskilere dayanmaktadır. Fakat en eski spor dallarından birisi olmasına rağmen, özellikle futbol, basketbol ve voleybolun gölgesinde kalmıştır. Yüksek efor, kuvvet ve çeviklik gerektiren bu oyun ne kadar eski olabilir? İlk defa ne zaman ve nerede oynanmıştır? Günümüze kadar nasıl ulaşmıştır? Hentbolun tarihi ve gelişimine ilişkin en detaylı açıklamalar için devam edelim…

Hentbolun Tarihi: Hentbol İlk Ne Zaman Ve Nasıl Oynandı?

Hentbol dünyanın bilinen en eski spor dallarından birisidir. Antik Çağ’da yaşamış İyonyalı yazar Homeros’un ünlü Odysseia adlı eserinde, hentbola çok benzeyen, elle ve topla oynanan bir oyundan bahsedilmiştir. Yapılan arkeolojik kazılarda ise, bu sporun M.Ö. 600’lü yıllarda oynandığına dair rölyeflere rastlanılmıştır. Yine Antik Çağ’ın ünlü düşünürlerinden Platon, Phaedon adlı eserinde hentbolda kullanılan topa çok benzeyen, 12 farklı renge boyanmış parçalı toplardan söz etmiştir.

Bununla birlikte M.Ö 200-130 yılları arasında yaşamış ünlü Romalı doktor Claudius Galenus kitaplarında, Roma’da “harpston” adı verilen ve hentbola çok benzeyen bir oyunun oynandığından bahsetmiştir. Günümüz hentbol kurallarına en çok benzeyen ilk oyun ise, 1170-1230 yılları arasında yaşamış Alman yazar Walther von der Vogelwide’ın bahsettiği “Catch Ball Game (Top Yakalama Oyunu)”dur.

Hentbol Oyununun Tarihi ve Gelişim Süreci
19. yy’dan itibaren hentbol hızla gelişmeye başlamıştır.

19. YY’dan İtibaren Hentbolun Gelişimi

Fransız doktor ve yazar olan François Rabelais (1494-1553) elin içi ile oynanan bir top oyunundan bahsetmektedir. Danimarkalı bir beden eğitimi öğretmeni olan Holger Nielsen ise 1848 yılında çalıştığı okulda, kuralları ve metotları belirlenmiş, adına da Haanbold-Spiel (hentbol oyunu) dedikleri bir oyunu öğrencilerine oynatmıştır.

Günümüz Hentboluna Geçiş Aşamaları

Kapalı salonlarda ve olimpik düzeyde oynanan hentbolun günümüze en yakın kuralları 1897 yılında Danimarka’da belirlenmiştir. O tarihten itibaren 7 oyuncu ile basketbol sahasından biraz daha büyük bir sahada oynanmaya başlanmıştır. Ardından Berlin’de bir spor okulunda müdürlük yapan Max Heiser, hentbol oyununun bilinen ve oynanan ilk yapısını tasarlayan ve gerçekleştiren kişi olmuştur.

Sonrasında açık sahalarda oynanan ve farklı varyasyonlara sahip oyunlar türetilse de, o oyunlar fazla ilgi görmemiştir. Hentbolun kapalı salonda oynanan halinin, yani günümüzdeki halinin daha çok ilgi görmesi ve sevilmesi üzerine, oyun o haliyle oynanmaya devam etmiştir. Nitekim uluslararası hentbol oyun kurallarının saptanması ve her ülke için standart hale gelmesi için bir komisyon kurulması kararlaştırıldı. Neticesinde de 1946’da Danimarka’nın başkenti Kopenhag’ta Uluslararası Hentbol Federasyonu kuruldu. Günümüzde bu federasyonun merkezi İsviçre’nin Basel şehrindedir.

Konuyla ilgili her türlü soru, görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz. Bununla birlikte iletişim sayfamızdaki formu doldurarak ya da admin@sporoptik.com e-posta adresinden mail göndererek bizlere ulaşabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir

%d blogcu bunu beğendi: