Ana sayfa » Futbol » Plaj Futbolu Nedir? Nasıl Oynanır?
Plaj Futbolu Nedir? Nasıl Oynanır? Kuralları ve Saha Ölçüleri Nasıldır?

Plaj Futbolu Nedir? Nasıl Oynanır?

Plaj futbolu, kum sahada ve çıplak ayakla oynanan bir takım sporudur. Özellikle yaz aylarında ciddi ilgi gören bu spor, ülkemizde de yaygın olarak oynanmaktadır. Bu yazımızda, bu spor dalının ne olduğunu, nasıl oynandığını, kurallarını, top ve saha ölçülerini ve daha birçok detayı ele aldık.

Plaj Futbolu Sahası Ve Topunun Özellikleri

Plaj futbolu, boyu 35-37 metre, genişliği 26-28 metre arasında değişen ölçülerde dikdörtgen bir sahada oynanır. Oyun alanında sınır çizgileri, kalınlığı en az 8 santimetre, en fazla 10 santimetre olan mavi renkte bantlar kullanılarak belirlenir. Sahanın kısa kenarlarından içe doğru 9’ar metre uzaklıkta, taç çizgilerinin hemen yanına toplam 4 adet sarı bayrak yerleştirilmiştir. Karşılıklı iki bayrak arasındaki hayali çizgi ile kale çizgileri arasında kalan kısım “ceza alanı” olarak adlandırılır. Penaltı noktası ise, bu hayali çizginin tam ortasındadır.

Özel olarak üretilmiş olan plaj futbolu topunun çapı 70 santimetre, ağırlığıysa 400-440 gram arasında değişmektedir.

Plaj Futbolu Nedir? Nasıl Oynanır? Kuralları ve Saha Ölçüleri Nasıldır?
Özel olarak üretilen plaj futbolu topunun çapı 70 santimetre, ağırlığı ise 400-440 gram arasında değişmektedir.

Oynanışı Ve Kuralları

Takımlar, kaleci ile birlikte toplam 5’er oyuncu ile mücadele ederler. Karşılaşma, hakemin işaretiyle birlikte sahanın ortasından yapılan santrayla başlar. Oyuncular, elleri ve kollarını kullanmadan paslaşarak rakip kaleye ilerlemeye çalışırlar.

Karşılaşma sırasında kaleciye geri pas, bir defa olmak üzere serbesttir. Eğer top rakibe değmeden ikinci kez geri pas verilirse rakip takım orta sahadan “direk vuruş” hakkı kazanır. Plaj futbolundaki kural ihlallerinde de, klasik futbolda olduğu gibi sarı ve kırmızı kart uygulaması vardır.

Sarı kart görmüş olan oyuncu, 2 dakikalığına oyundan çıkar ve takımı bu süre içerisinde 4 kişiyle mücadele eder. Kırmızı kart cezası alan oyuncu oyunu terk eder, cezalandırılan oyuncunun takımı 2 dakika süreyle sahada 4 kişi mücadele eder. 2 dakika sonunda cezalandırılmış oyuncunun yerine değişiklik yapılabilir.

Maçın Süresi

Bir plaj futbolu maçı her biri 12 dakika olmak üzere toplam 3 devre üzerinden oynanır. En fazla sayıyı kazanan takım maçın galibi olur. Beraberlik durumunda ise 3’er dakikalık uzatma devresi oynanır. Eşitlik, uzatma devresinde de bozulmazsa penaltı atışlarına gidilir.

Yaz aylarının oldukça rağbet gören aktivitelerinden plaj futbolu, ülkemizde Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) çatısı altında etkinlik ve faaliyetlerini sürdürmektedir. Konuyla ilgili her türlü soru, görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz. Bununla birlikte iletişim sayfamızdaki formu doldurarak ya da admin@sporoptik.com e-posta adresinden mail göndererek bizlere ulaşabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir

%d blogcu bunu beğendi: