Ana sayfa » Futbol » Orta Çağ’da Futbol Ve Tarihsel Gelişimi
Orta Çağ'da Futbol Ve Tarihsel Gelişimi

Orta Çağ’da Futbol Ve Tarihsel Gelişimi

Futbol oyununun Antik Çağ’daki gelişim sürecinden, daha önce Antik Çağ’da Futbol Ve Tarihsel Gelişimi başlıklı yazımızda bahsetmiştik. Peki Orta Çağ’da futbol, Antik Çağ’a göre ne kadar değişmiş olabilir? Acaba günümüz futboluna gerçekten zemin oluşturuyor mu? Neler değişmiştir? Gelin şimdi de futbolun Orta Çağ’daki tarihinden ve gelişim süreçlerinden bahsedelim…

Orta Çağ’da Futbol

Orta Çağ’da Futbol oyunundan bahsederken esasen Orta Çağ Avrupa’sından bahsedeceğiz. Çünkü bilinen kayıtlara göre, futbolun bu dönemdeki en eski izlerine Avrupa’da rastlanıyor. 769 yılında doğmuş eski bir keşiş olan Nennius’un Historia Brittonum adlı eserinde, bir grup çocuğun top oynamasından bahsedilmektedir. Bu ifadeler Orta Çağ Avrupa’sında futbola dair bilinen en eski ifadelerdir.

Bir de yine bazı yazılı eserlerde “güruh futbolu” diye bir oyundan bahsediliyor. Bu oyun günümüz futboluna amaç olarak benzese de oynanış şekli ve biçimi açısından pek benzerlik göstermemektedir. İngiltere’deki bu oyunda, komşu kasaba ve köylerde özel olarak belirlenmiş alanlara topu gönderme veya taşıma amacı güdülüyordu. Fakat öyle bir kural falan da yoktu. Deyim yerindeyse tam bir kör dövüşü şeklinde mücadeleler ortaya çıkıyordu. Yüzlerce insan el-ayak, vücutlarının her yerini kullanarak topu komşu köy yada kasabadaki belirli alana göndermeye çalışıyordu.

Orta Çağ'da Futbol Ve Tarihsel Gelişimi
Orta Çağ’da güruh futbolu 300 yıl boyunca yasaklanmıştır.

Güruh Futbolunun Yasaklanması

Orta Çağ’da futbol deyince akıllara ilk gelen güruh futbolu, yaşanan karmaşa ve yaralanmalardan dolayı dönemin İngiltere Kralı II. Edward tarafından yasaklanmıştır. Bu yasağa ülkeyi yöneten diğer hükümdarlar da uyunca güruh futbolu yaklaşık 300 yıl boyunca yasaklı kalmıştır.

Güruh futboluna çok benzer bir oyunun diğer bir örneğine de Fransa’da rastlanmaktadır. “Soule” adıyla anılan bu oyunla ilgili en eski bilgiler 12. yüzyıla dayanmaktadır. Fransa’da yine V. Philippe ve V. Charles tarafından bu oyunun oynanması yasaklanmıştır.

Orta Çağ’da Futbol Oyununun Değişmesi

Güruh futbolu ve gelen yasakların ardından yaklaşık 300 yıl Avrupa futboldan uzak kalmıştır. Sonrasında İtalya duruma çözüm bulmuş ve yeni bir isimle yeni bir oyun ortaya çıkarmıştır. “Calcio Fiorentino” adlı bu oyunda amaç, topu rakip takımın kalesine göndermekti. Top kontrolü, pas verme, şut atma gibi tekniklerin kullanıldığı bu oyunda, topa ayaklarla birlikte ellerle de temas etmek serbestti.

Her kadar Orta Çağ’da futbol karmaşasına İtalyanların oyunu olan Calcio Fiorentino ile son verilmiş olsa da FIFA (Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği), oynanan bu oyunların günümüz futbolunun temelini oluşturmadığını bildirmiştir.

Konuyla ilgili her türlü soru, görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz. Bununla birlikte iletişim sayfamızdaki formu doldurarak ya da admin@sporoptik.com e-posta adresinden mail göndererek bizlere ulaşabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir

%d blogcu bunu beğendi: