Ana sayfa » Futbol » Futbol Nedir? Nasıl Oynanır?
Futbol Nedir? Nasıl Oynanır?

Futbol Nedir? Nasıl Oynanır?

Özellikle futbolla pek ilgilenmeyenlerin “22 kişinin bir topun peşinden koşması” olarak tanımladığı, ancak tüm Dünya’da milyonları peşinden koşturan bu oyun nedir, nasıl oynanır? Daha önce “Futbol Sahasının Ölçüleri ve Özellikleri” başlıklı yazımızda, bu oyunun oynandığı sahayı tüm detaylarıyla incelemiştik. Bu yazımızda da bu oyunun ne olduğunu, nasıl oynandığını, kurallarını, maç süresini, kısacası futbolun temel bilgilerini bulabileceksiniz.

Klasik Futbol Nedir?

Klasik futbol, en genel tanımıyla 11’er oyuncudan oluşan iki takımın, küre biçiminde şişirilmiş özel bir topu, elleri ve kollarını kullanmadan rakip kaleye sokmaya çalışmasına dayanan bir spordur. Takımlar “yedek kulübesi” adı verilen yerde yedek futbolcu bulundururlar.

Klasik futbol oyununda 4 önemli mevki bulunur:

  • Kaleci
  • Savunma Oyuncusu
  • Orta Saha Oyuncusu
  • Forvet (Santrafor) Oyuncusu

Bu mevkilerden sadece kalecinin “ceza sahası” adı verilen alanın içinde topa elle müdahalesi serbesttir. Yani kaleciler, kendi ceza sahaları dışında topa elle dokunamazlar.

Günümüz FIFA (Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği) kurallarına göre, orta ve iki yan hakem ile birlikte bir de dördüncü hakem görev almaktadır. Geçmiş yıllarda iki de çizgi hakemi uygulaması denense de, daha sonrasında bu uygulamadan vazgeçilmiştir. Başlama vuruşundan önce para atışı için her iki takım kaptanı, orta hakemin yanında hazır bulunurlar. Sonrasında hakemin para atışı yaparak hangi takımın maça başlayacağı ya da hangi kaleyi seçeceği belirlenir. Bu sırada her iki takım oyuncuları farklı yarı sahalarda bulunurlar.

Futbol Nedir? Nasıl Oynanır?
Futbolda bir orta ve iki yan hakem ile birlikte bir de dördüncü hakem görev yapar.

Nasıl Oynanır Ve Süresi Kaç Dakikadır?

Müsabaka, “başlama vuruşu (santra)” adı verilen vuruşun yapılması ile başlar. İki takım oyuncuları da, geliştirdikleri atak organizasyonlarıyla topu rakip kale çizgisinden geçirerek “gol” adı verilen sonucu üretmeye çalışırlar.

Normal süresi 90 dakika olan klasik futbol, 45’er dakikalık 2 devre halinde oynanır. İki devre arasında 15 dakika mola verilir ve ikinci devreye başlarken iki takımın kaleleri değişmiş olur. Yani bir takım atak yaptığı kaleyi, ikinci devrede müdafaa etmeye çalışır. Hakem çeşitli sebeplerden oyunu durdurmadığı sürece mola söz konusu değildir.

Tek maçtan oluşan final müsabakaları gibi özel futbol maçlarında, 90 dakika boyunca tarafların eşitliği bozamaması durumunda 15’er dakikadan oluşan 2 uzatma devresi oynanabilir. Yine eşitliğin bozulmaması halinde ise seri penaltı atışları ile maçın galibi belirlenir.

Klasik futbolun artık klasikleşmiş tabirine göre, kazanmak için attığınızdan daha az sayıda gol yemeniz gerekmektedir. Hayatımızın önemli bir parçası haline gelmiş olan futbolu kısaca ele aldık. Ülkemizde bu oyun, Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) bünyesinde faaliyet ve etkinliklerini sürdürmektedir.

Konuyla ilgili her türlü soru, görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz. Bununla birlikte iletişim sayfamızdaki formu doldurarak ya da admin@sporoptik.com e-posta adresinden mail göndererek bizlere ulaşabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir

%d blogcu bunu beğendi: