Ana sayfa » Diğer Branşlar » Yarış Sporları » Veledrom Nedir? Kuralları Ve Disiplinleri Nelerdir?
Veledrom Nedir? Kuralları Ve Disiplinleri Nelerdir?

Veledrom Nedir? Kuralları Ve Disiplinleri Nelerdir?

Bisiklet sporunun 100 yılı aşan bir geçmişi vardır. Ulaşım ve eğlence amacıyla bisiklet sürmenin yaygınlaşması, bu sporu daha da geliştirmiştir. Veledrom, spor branşının adından ziyade, pist bisikleti yarışlarının yapıldığı spor tesisinin adıdır. Dünya’da ahşap ve beton olmak üzere iki türü olan bu pistlerde yapılan yarışlar nedir, kuralları ve disiplinleri nelerdir? Detaylı bilgiler için yazımıza geçelim.

Veledrom Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Bisiklet yarışlarının yapıldığı oval piste “veledrom” adı verilir. Veledromun 1 tur uzunluğu, katları 1000’i verecek şekilde; 250 metre, 333 metre ya da 500 metredir. Genişliği en az 7 metre olan pist, kenarlardan içe doğru 12 derece ile 55 derece arasında bir eğime sahiptir. Bu eğim, yarışçıların köşeleri hızla dönerken savrulmalarını önler.

Veledrom Nedir? Kuralları Ve Disiplinleri Nelerdir?
Genişliği en az 7 metre olan pist, kenarlardan içe doğru 12 derece ile 55 derece arasında bir eğime sahiptir.

Disiplinleri Ve Kuralları Nelerdir?

Veledrom pistinde yarışlar; “sürat yarışları”, “zamana karşı” ve “puanlı yarışlar” olmak üzere 3 ayrı disiplinde gerçekleştirilir.

 • Bireysel sürat yarışlarında 2 sporcu yarışır. 333 metrelik 3 tur, yani toplamda 1 kilometrelik yarışlar halinde yapılır. Son 200 metrede kulvar değiştiren yarışmacı diskalifiye edilir. Varış çizgisine ilk ulaşan sporcu yarışı kazanır. Takım halinde yapılan sürat yarışları, “tandem” adı verilen, çift kişilik bisikletlerle gerçekleştirilir. Kuralları bireysel sürat yarışı ile aynıdır, ancak mesafe 1500 metredir.
 • Zamana karşı yapılan bireysel yarışlarda, iki sporcu pistin karşılıklı uçlarından yarışa başlarlar. Hedef en kısa sürede yarışı bitirebilmektir. Takım halinde yapılan zamana karşı yarışlarda, 4’er kişilik takımlar yarışırlar. İlk 3 yarışçısı yarışı önde bitiren takım yarışı kazanır.
 • Puanlı veledrom yarışlarında, 25 yarışmacı 50 kilometre mesafede puan toplayarak yarışırlar. Her turda;
  • birinci olan 5,
  • ikinci olan 3,
  • üçüncü olan 2 ve
  • dördüncü olan 1 puan alır. Son turda ise puanlar 2 katı alınarak hesaplanır.

Sürat, denge ve dikkat gerektiren bu spor dalı ülkemizde henüz yapılmasa da, yakın gelecekte bir veledrom pisti yapılması gündemdedir. Yapılacağı zaman ülkemizde Türkiye Bisiklet Federasyonu bünyesinde etkinlik ve faaliyetlerine başlayacaktır.

Konuyla ilgili her türlü soru, görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz. Bununla birlikte iletişim sayfamızdaki formu doldurarak ya da admin@sporoptik.com e-posta adresinden mail göndererek bizlere ulaşabilirsiniz.

Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir

%d blogcu bunu beğendi: