Ana sayfa » Diğer Branşlar » Toplu Sporlar » Softbol Nedir? Nasıl Oynanır?
Softbol nedir? Nasıl oynanır?

Softbol Nedir? Nasıl Oynanır?

Beyzbol’un kadınlara yönelik bir versiyonu olarak ortaya çıkan softbol, tıpkı beyzbol gibi Amerikan kökenli bir spor dalıdır. İlk kez 19. yüzyılın sonlarında Amerika’da oynanmıştır. Artık günümüzde birçok ülkede oynanmaktadır. Biz de bu spor dalının ne olduğunu, nasıl oynandığını, kurallarını, saha ölçülerini, kullanılan ekipmanları ve diğer tüm detaylarını sizler için inceledik.

Softbol Sahası Ölçüleri Ve Topu Nasıldır?

Softbol, birbirine dik 70 metre uzunluğundaki iki çizgi ve bu çizgileri birleştiren yay dâhilindeki bir alanda oynanır. Oyun sahası “iç saha” ve “dış saha” olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır.

İç saha, her köşesinde bir kale bulunan ve kenarları 19 metre uzunluğunda bir karedir. İç sahanın dışında kalan bölüme ise dış saha adı verilir.

Beyzbol topuna göre daha yumuşak olan softbol topunun ağırlığı 178 gramdır. Topa vurmak için kullanılan sopanın boyu ise 86 santimetredir.

Softbol nedir? Nasıl oynanır?
İç saha, her köşesinde bir kale bulunan ve kenarları 19 metre uzunluğunda bir karedir.

Nasıl Oynanır? Kuralları Nelerdir?

Softbol sporunda takımlar 9’ar kişiden oluşmaktadır. Savunma yapan takımın 9 oyuncusu da sahada iken, hücum yapan takımdan sadece 1 oyuncu bulunmaktadır.

Atıcı, iç sahanın ortasında sayı kalesinden yaklaşık 14 metre uzaklıkta bulunur. Sayı kalesinde “vurucu“, vurucunun arkasında “yakalayıcı” bulunmaktadır. Savunma takımının diğer oyuncularından 3 tanesi kalelerde, 4 tanesi de dış sahada yakalayıcı görevindedir.

Softbol oyunu atıcının topu atmasıyla başlar. Eğer vurucu topa vuramazsa, bu atış “ıska” olarak değerlendirilir. 3 ıskada vurucu oyun dışı kalır. Vurucusu 3 defa oyun dışı kalan takım hücum hakkını kaybeder ve bir devre tamamlanmış olur.

Vurucu topa isabetli bir vuruş yaptığında, birinci kaleye doğru koşmaya başlar. Bu sırada yakalayıcılar topu yakalayıp, kale bekçilerine ulaştırmaya çalışır. Koşucu, top geri dönmeden sırasıyla tüm kalelere dokunup sayı kalesine ulaşabilirse takım sayı kazanır. Vurucu, toptan önce sıradaki kaleye yetişemeyeceğini düşünüyorsa, bulunduğu kalede beklemeyi de seçebilir. Başka bir takım arkadaşı vurucunun yerini alır.

Eğer vurucu, topu sahanın dışına göndermeyi başarırsa buna softbol müsabakalarında “sayı vuruşu” adı verilir. Sayı vuruşunda vurucu, rahatlıkla 4 kaleye de dokunur. Kalelerde kendisinden önce yer kapmış arkadaşları da bu tura katılır ve her bir oyuncu kadar sayı kazanılmış olur.

Oyunun toplam süresi 8 devreden oluşur. Bu 8 devre sonunda oyun sona erer ve en fazla sayıyı toplamış olan takım oyunu kazanır.

Resmi olarak sadece kadınların oynayabildiği, keyifli bir spor olan softbol sporunu kısaca ele aldık. Ülkemizde de oynanan bu spor dalı, Türkiye Ragbi Federasyonu bünyesinde etkinlik ve faaliyetlerini yürütmektedir. Konuyla ilgili her türlü soru, görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz. Bununla birlikte iletişim sayfamızdaki formu doldurarak ya da admin@sporoptik.com e-posta adresinden mail göndererek bizlere ulaşabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir

%d blogcu bunu beğendi: