Ana sayfa » Diğer Branşlar » Toplu Sporlar » Snooker Bilardo Nedir? Kuralları Ve Püf Noktaları
Snooker Bilardo Nedir? Kuralları Ve Püf Noktaları

Snooker Bilardo Nedir? Kuralları Ve Püf Noktaları

Cepli bilardo oyunlarının en sevilen disiplinlerinden biri de snooker bilardodur. Oyun akışı, puanlama detayları ve fazla sayıda topla oynanması sebebiyle çok zevkli bir oyundur. Bu yazımızda bu bilardo oyununun ne olduğu, nasıl oynandığı, kuralları ve birçok detayını ele aldık.

Snooker Bilardo Nasıl Oynanır?

Snooker bilardo masasının boyu 3 metre 60 santimetre, eni ise 1 metre 80 santimetredir. 2 kişi ya da ikişer kişilik 2 takımla oynanır. Oyunun başında masada, vuruş topu olarak anılan bir beyaz top, her biri 1 puan değerinde 15 adet kırmızı top ve 6 adet farklı renkte top vardır. Renkli toplardan;

  • sarı 2 puan,
  • yeşil 3 puan,
  • kahverengi 4 puan,
  • mavi 5 puan,
  • pembe 6 puan ve
  • siyah top 7 puan değerindedir.

Tüm bilardo disiplinlerinde olduğu gibi, snooker bilardo oyununa başlamadan önce bant atışı yapılır. Topu kısa banda yakın bırakan oyuncu, oyuna başlama ya da rakibini başlatma hakkını kazanır. Snooker oyununda sırası gelen oyuncu önce bir kırmızı topu, ardından da bir renkli topu ceplerden herhangi birine sokmaya çalışır. Cebe sokulan renkli top çıkarılarak, tekrar masadaki işaretli yerine konur. Snooker bilardo oyununda deliğe giren kırmızı toplar tekrar dışarı çıkarılmaz.

Snooker Bilardo Nedir? Kuralları Ve Püf Noktaları
Cebe sokulan renkli top çıkarılarak, tekrar masadaki işaretli yerine konur.

Geçerli bir atış sonucunda, oyuncu cebe top düşürmeyi başaramazsa oyun sırası rakibe geçer. Eğer oyun sırasında bir oyuncu beyaz topu deliğe sokarsa 4 ceza puanı alır. Kırmızı top yerine renkli bir topa vuran oyuncu ise, en az 4 puan olmak üzere, vurmuş olduğu topun değeri kadar ceza puanı alır.

Snooker bilardo oyununda herhangi bir topun masadan dışarı çıkması ya da beyaz topa 2 kere vurulması rakibe 7 puan kazandırır. Topların herhangi biri hareket halindeyken yapılan vuruş geçersizdir. Oynama hakkı rakibe geçer. Masadaki kırmızı toplar bittiğinde, renkli toplar puanlarına göre küçükten büyüğe sırayla deliklere atılır ve tekrar yerlerine konulmaz. Tüm toplar deliklere sokulduğunda 1 set tamamlanmış olur.

Turnuva maçları genellikle 5 galibiyet seti üzerinden oynanır. Eğer bir oyuncu 3 seti almışsa, oyunu kazanmış kabul edilir.

Popüler bir bilardo oyunu olan snooker bilardo oyunu, ülkemizde de oynanmaktadır. Bu oyun, Türkiye Bilardo Federasyonu (TBF) bünyesinde etkinlik ve faaliyetlerini sürdürmektedir. Konuyla ilgili her türlü soru, görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz. Bununla birlikte iletişim sayfamızdaki formu doldurarak ya da admin@sporoptik.com e-posta adresinden mail göndererek bizlere ulaşabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir

%d blogcu bunu beğendi: