Ana sayfa » Diğer Branşlar » Toplu Sporlar » Rugby Nedir? Nasıl Oynanır?
Rugby Nedir? Nasıl Oynanır?

Rugby Nedir? Nasıl Oynanır?

Rugby, ülkemizde çok yaygın olarak olmasa da oynanan bir spor dalıdır. Bu spor dalının kısa tarihçesi, saha özellikleri, nasıl oynandığı, nelerin yasak ya da serbest olduğu, puanlama sistemi gibi bir çok detayını ele aldık.

Rugby Sporunun Kısa Tarihi

Bu spor branşı, 1823 yılında İngiltere’nin aynı isimli şehrinde ve yine aynı isimli okulunda doğan bir spordur. Bu okulun öğrencisi William Webb Ellis’in, futbol oynarken topu eline alıp sayı yapması ve ardından diğer öğrencilerin bu oyun şeklini benimsemesiyle rugbynin ilk temelleri atılmıştır.

Kısa sürede popüler hale gelen rugbyde, artan kulüp sayısı nedeniyle “Rugby Birliği” kurulur ve günümüzde bu spor halen bu kurallara göre oynanmaktadır.

Saha Özellikleri

Rugby sahasının genişliği maksimum 70 metre, kale çizgileri arasındaki mesafe ise maksimum 100 metredir. Kale çizgilerinin gerisinde minimum 10, maksimum 22 metrelik sayı alanı yer almaktadır. Görünüşü “H” harfine benzeyen kalelerin genişliği 5 metre 60 santimetredir. Yerden 3 metre yükseklikte yatay bir direkle birbirine bağlanan yan direklerin uzunluğu ise en az 3 metre 40 santimetre olmalıdır.

Rugby Nedir? Nasıl Oynanır?
Ofsayt kararı sonrası “scrum” adı verilen bu kenetlenme durumu gerçekleşir.

Rugby Nasıl Oynanır? Kuralları Nelerdir?

Rugby sporunda bir takım 15 oyuncudan oluşur. Oyun orta çizgi üzerinden ayakla yapılan vuruşla başlar. Oyuncular topu elleri ve ayaklarıyla paslaşarak, rakip takımın kale çizgisine doğru ilerlemeye çalışırlar. Ragbide elle ileri pas verilmez. Top, ileriye doğru sadece ayakla atılabilir.

Geri pas verme kuralının ihlali veya topun yere düşüp ilerlemesi halinde ofsayt kararı verilir ve “scrum” adı verilen kenetlenme durumu gerçekleşir. Scrumda her iki takımın hücum oyuncuları birbirine kenetlenir ve ortaya atılan topu kapmaya çalışırlar. Ragbide topla ilerleyen rakibi beline sarılarak durdurmak ya da rakibin üzerine çullanmak belirli kurallar dahilinde serbesttir.

Puanlama Sistemi

Rugby sporunda bir oyuncu, elindeki topla rakip takımın kale sahasına ulaşır ve topu zemine temas ettirmeyi başarırsa buna “try” adı verilir ve 5 sayı değerindedir. Try yapan takıma “conversion” adı verilen, kaleye ayakla vuruş hakkı tanınır. Bu vuruş sonucu top, kale direkleri arasından geçerse 2 sayı daha kazandırır. Oyun esnasında havadan gelen top yere çarptıktan hemen sonra ayakla vurulup gole çevrilir ise “drop gol” adı verilir ve 3 sayı değerindedir.

Bir rugby maçı 40’ar dakikalık iki devre üzerinden oynanır. İki devre sonunda rakibinden daha fazla sayı yapan taraf maçın galibi olur.

Güç ve çeviklik kadar cesaretin de önemli olduğu ragbiyi kısaca ele aldık. Ülkemizde kurulmuş olan Türkiye Ragbi Federasyonu tarafından bu spor branşına özgü etkinlik ve faaliyetler yürütülmektedir. Konuyla ilgili her türlü soru, görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz. Bununla birlikte iletişim sayfamızdaki formu doldurarak ya da admin@sporoptik.com e-posta adresinden mail göndererek bizlere ulaşabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir

%d blogcu bunu beğendi: