Ana sayfa » Diğer Branşlar » Toplu Sporlar » Kroket Oyunu Nedir? Kuralları Nelerdir?
Kroket Oyunu Nedir? Kuralları Nelerdir?

Kroket Oyunu Nedir? Kuralları Nelerdir?

Kroket, 18. yüzyılda Fransa’da başlayıp ismi de Fransızca olsa da, 1850’li yıllarda İngiltere’de yaygın olarak oynanmaya başlamıştır. Ülkemizde bu oyun pek oynanmasa da, eğlence amacıyla tercih edilebilir zevkli bir oyundur. Dilerseniz şimdi bu oyunun ne olduğundan, kurallarından, sahasından ve diğer detaylarından bahsedelim.

Kroket Nedir? Sahası Nasıl Olur?

İki kişi ya da ikişer kişiden oluşan iki takım arasında oynanan bir açık hava sporudur. Oyun alanı 26×32 metre ebatlarında dikdörtgen bir çim sahadır. Sahanın üzerinde 6 küçük kale ve sahanın tam ortasında yere sabitlenmiş tahta bir kazık vardır.

Kroket oyununda “mollet” adı verilen 76 santimetre uzunluğundaki sopalar kullanılır. Her oyuncunun yaklaşık 430-460 gram ağırlığında iki topu vardır. Bir takım mavi ve siyah renkli topları alırken, Diğer takım kırmızı ve sarı renkli topları alır. Oyuna kimin başlayacağını belirlemek ve top seçimini yapmak için para atışı yapılır. Kura atışını kazanan oyuncunun vuruşuyla oyun başlar.

Kroket Oyunu Nedir? Kuralları Nelerdir?
Kroket, çim sahada oynanan çok eğlenceli bir oyundur.

Nasıl Oynanır?

Başlangıç çizgisinden yapılan atışlarla toplar oyuna sokulur. Amaç topları belirli bir sırayla kalelerden geçirdikten sonra ortada sabitlenmiş olan çubuğa çarptırmaktır. Sırası gelen oyuncu bir vuruş yapar. Eğer bu vuruşla topu bir kaleden geçirirse 1 vuruş hakkı daha kazanır. Vurulan bir topun başka bir topa çarptırılmasına “roke” denmektedir. Roke yapan oyuncu 2 vuruş hakkı daha kazanır. Topunu, çarptığı rakip takım topunun yanına koyan oyuncu, her ikisini de hareket ettirecek şekilde vuruşunu yapar. Topu 6 kaleden sırayla geçirdikten sonra, çubuğa vurmadan önce bütün kalelerden bir de ters yönde geçirmek gerekmektedir.

Puanlama Sistemi Nasıldır?

Kroket oyununda her kaleden geçiş ve çubuğa yapılan isabetli atış 1’er puandır. Süreli tutulan oyunlarda, süre sonunda en çok puana ulaşmış olan oyuncu ya da takım oyunu kazanır. Süre belirlenmeyen puanlı oyunlarda ise, toplamda 26 puana ulaşan ilk oyuncu ya da takım oyunu kazanır.

7’den 70’e herkesin keyifle oynayabileceği ve hiç bir fiziksel güç gerektirmeyen kroket sporunu kısaca ele aldık. Konuyla ilgili her türlü soru, görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz. Bununla birlikte iletişim sayfamızdaki formu doldurarak ya da admin@sporoptik.com e-posta adresinden mail göndererek bizlere ulaşabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir

%d blogcu bunu beğendi: