Ana sayfa » Diğer Branşlar » Toplu Sporlar » Hurling Nedir? Nasıl Oynanır?
Hurling Nedir? Nasıl oynanır? Kuralları ve sahası nasıl olur?

Hurling Nedir? Nasıl Oynanır?

İrlanda kökenli bir oyun olan hurling, tarihi oldukça eski bir spor dalıdır. Ülkemizde henüz oynanmayan bu spor dalı, İrlanda’nın ulusal oyunudur. Ülkede popülerlik anlamında futboldan sonra ikinci sırada yer alır. Dünya’nın çim sahada oynanan en hızlı oyunu olan hurlingin ne olduğunu, nasıl oynandığını, kurallarını, sahasını ve daha birçok detayını sizler için inceledik.

Hurling Sahası Nasıl Olur?

Hurling, 15’er kişiden oluşan iki takım arasında, 137 metre uzunluğunda ve 82 metre genişliğinde dikdörtgen bir çim sahada oynanır. Sahanın iki ucunda yer alan kale direkleri 7 metre yükseklikte ve aralarındaki mesafe de 6 metre 40 santimetredir. Bu iki yan direği birbirine bağlayan üst direk ise yerden 2,5 metre yukardadır.

Kullanılan Malzemeler

Oyuncuların kullandığı “hurley” adı verilen sopanın uzunluğu 1 metre 7 santimetre, uç kısmının genişliği ise yaklaşık 7,5 santimetredir. “Sliotar” adıyla anılan, deriyle kaplanmış özel hurling topunun çapı yaklaşık 25 santimetre, ağırlığı ise 100 ile 130 gram arasındadır.

Hurling Nedir? Nasıl oynanır? Kuralları ve sahası nasıl olur?
Oyuncuların kullandıkları sopalar 1,07 metre uzunlukta olup, uç kısımlarının genişliği yaklaşık 7,5 santimetredir.

Nasıl Oynanır?

Hurling karşılaşmalarında oyuncular, ellerindeki sopaları kullanarak topu kazanmaya ve rakip kaleye doğru ilerlemeye çalışırlar. Top rakip kaleye girerse bu 3 sayı demektir. Eğer top, kale üst direğini aşıp 7 metrelik kenar direkleri arasından geçerse bu atış 1 sayı değerindedir.

Oyun sırasında sporcular, topa sopayla vurmadan önce tutabilir. Ancak elleriyle yerden alamaz, fırlatamaz ve top ellerindeyken 5 adımdan fazla atamazlar. Topa ayakla vurmak serbesttir. Ayrıca rakibi durdurmak amacıyla kasıtlı olarak sert müdahalede bulunmak serbest atışla cezalandırılır. Oyuncu bu atışı faulün yapıldığı yerden kullanır. Eğer ihlal, kale çizgisinin önündeki geniş dikdörtgenin içinde yapılırsa penaltıyla cezalandırılır ve bu atış kaleye 20 metre uzaklıktan kullanılır.

Hurling Maçının Süresi

Bir maç, 30 dakikalık 2 devreden oluşur. Skorda eşitlik olması durumundaysa 10 dakikalık uzatma devresi oynanır.

Dünya’nın çim sahada oynanan en hızlı sporu, ülkemizde henüz oynamamakta ve dolayısıyla federasyonu da bulunmamaktadır. Bu oyun organizasyon olarak, İrlanda’nın ulusal oyunlarını tanıtma amacı güden ve uluslararası bir kuruluş olan Gaelic Atletizm Birliği (GAA) tarafından yönetilmektedir.

Konuyla ilgili her türlü soru, görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz. Bununla birlikte iletişim sayfamızdaki formu doldurarak ya da admin@sporoptik.com e-posta adresinden mail göndererek bizlere ulaşabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir

%d blogcu bunu beğendi: