Ana sayfa » Diğer Branşlar » Toplu Sporlar » Golf Sporu Nedir? Nasıl Yapılır?
Golf Nedir? Nasıl Oynanır? Kuralları ve Golf Sahası Nasıldır?

Golf Sporu Nedir? Nasıl Yapılır?

Çim sahada, üzerinde doğal ya da yapay engellerin bulunduğu, 18 parkurlu alanda oynanan golf sporu, yaklaşık 500 yıl önce doğmuştur. Dünyada oldukça fazla oynayıcısı ve izleyicisi bulunan bu spor dalı, ülkemizde de oynanmaktadır. Amatör ve eğlence amaçlı olarak daha yaygın yapılmaktadır. Bu yazımızda bu sporun ne olduğunu, nasıl oynandığını, kurallarını ve saha özellikleri gibi birçok detayı ele aldık.

Golf Sahası Nasıl Olur?

Dünya’da birbirinin aynısı olan hiçbir golf sahası yoktur. Sahada her çukurun uzunluğu birbirinden farklıdır. Golf sahalarının uzunluğu ise 5400 metre ile 7000 metre arasında değişir.

Golf Sporu Nasıl Yapılır?

Tüm ilk vuruşlar, topun küçük külah biçimindeki bir platform üzerine konulması ile yapılır. Golf topunun ağırlığı yaklaşık 46 gram, çapı ise 41 milimetredir. Kauçuk veya plastikten yapılır. Golf sporu en az 2, en çok 4 kişi ile yapılır. Oyuna katılan her oyuncu sırasıyla başlangıç vuruşlarını yaparlar. Amaç, en az sayıda vuruşu yaparak, topu belirlenen çukurlara sokmaktır. Oyun 18 parkur tamamlandıktan sonra biter ve en az vuruşu yapan oyuncu oyunu kazanır.

Golf sporunda yapılan vuruş sayısına “par” adı verilir. Her çukur için bir par sayısı belirlenmiştir. Toplamda bir tur, 72 par sayısına sahiptir.

Golf Nedir? Nasıl Oynanır? Kuralları ve Golf Sahası Nasıldır?
Tüm ilk vuruşlar, topun küçük külah biçimindeki bir platform üzerine konulması ile yapılır.

Bir oyuncu vuruş pozisyonunu aldıktan sonra, vuruşunu tamamlayana kadar konuşulmaz ya da konsantrasyonunu bozacak herhangi bir şey yapılmaz. Buna rakibe saygı denir. İkinci prensip ise sahaya saygıdır. Bu, golf sporu esnasında vuruş yapan oyuncuların, sahaya verdikleri zararı ellerinden geldiğince onararak, sahayı diğer oyunculara mümkün olduğu kadar iyi şekilde bırakmaları demektir.

Golf Sopalarının Özellikleri

Golf sporu yaparken pata, demir ve tahta olmak üzere 3 tip sopa kullanılır. Sporcular en fazla 14 adet sopa bulundurur. Bu sopalar 1’den 9’a kadar numaralandırılır. Numaralar küçüldükçe sopa uzar ve buna bağlı olarak da atış mesafesi artar. Sopa tercihi, topun gönderilmek istendiği mesafeye göre değişir. Sopa ucunun açısı ne kadar büyürse, top yüksek ama kısa mesafe yol alır. Uç açısı dik olan sopalar ise, uzun mesafe atışlarda kullanılır.

Golf Sporu Sahasının Özellikleri

Golf oyununda asıl rakibiniz sahadır. Golf sahalarında kum, ağaç, çalı ve su gibi engeller vardır. Sahada, engelleri en az vuruşla aşıp, topu tüm deliklere en kısa zamanda sokan sporcu oyunu kazanmış sayılır.

Aşağıdaki tabloda ise, golf sporu yapılırken alınması mümkün olan skorların teknik isimleri yer almaktadır:

Ace (Hole In One)Tek seferde topu çukura sokmak
Triple Eagle (Double Albatross)Hedef Par’ın dört vuruş altında
AlbatrossHedef Par’ın üç vuruş altında
EagleHedef Par’ın iki vuruş altında
BirdieHedef Par’ın bir vuruş altında
Par oder EvenTam hedef Par
BogeyHedef Par’ın bir vuruş fazlası
Double BogeyHedef Par’ın iki vuruş fazlası
Triple BogeyHedef Par’ın üç vuruş fazlası

Denge, beceri ve konsantrasyon gerektiren golf sporu, ülkemizde Türkiye Golf Federasyonu çatısı altında etkinlik ve faaliyetlerini sürdürmektedir. Konuyla ilgili her türlü soru, görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz. Bununla birlikte iletişim sayfamızdaki formu doldurarak ya da admin@sporoptik.com e-posta adresinden mail göndererek bizlere ulaşabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir

%d blogcu bunu beğendi: