Ana sayfa » Diğer Branşlar » Toplu Sporlar » Florbol Nedir? Nasıl Oynanır?
Florbol nedir? Nasıl oynanır?

Florbol Nedir? Nasıl Oynanır?

Birçok kaynağa göre İsveç kökenli olduğu bilinen ve tarihi çok eskilere dayanmayan florbol sporu, ülkemizde henüz çok fazla tanınmamaktadır. Dünya genelinde özellikle Kuzey Avrupa ülkelerinde oldukça popüler bir spor dalıdır. Bu yazımızda bu spor dalının ne olduğunu, nasıl oynandığını, kurallarını, topu ve sahasını, maç süresini ve diğer tüm detaylarını ele aldık.

Florbol Nedir? Sahası Nasıldır?

Bu oyun, 40 metre uzunluğunda ve 20 metre genişliğinde, zemini genelde plastik veya parke kaplı düz bir alanda oynanır. Etrafı 50 santimetre yükseklikte kenar panelleri ile çevrilen oyun alanı, tam ortasından bir çizgi ile ikiye bölünmüştür. Kalelerin etrafında sadece kalecilerin durabildiği 4×5 metre ebatlarında “kale alanı” bulunmaktadır.

Florbol, 5 saha oyuncusu ve 1 kaleci olmak üzere toplam 6 oyuncu ile oynanır. Florbolda oyuncular, ellerindeki sopalar yardımıyla topa vurarak rakip kaleye doğru ilerlemeye çalışırlar. Saha oyuncularının kullandığı sopanın boyu 120 santimetredir. Kalecilerde sopa bulunmaz.

72 milimetre çapında, 23 ağırlığındaki florbol topunun içi boştur ve üzerinde 26 adet delik bulunmaktadır.

Florbol nedir? Nasıl oynanır?
Kalecilerde sopa bulunmaz.

Nasıl Oynanır? Kuralları Nelerdir?

Oyun, orta çizgi üzerinden yapılan santra ile başlar. Florbolda oyuncuların topa ayakla vurmaları serbesttir. Ancak bu vuruş, pas vermek amacıyla yapılamaz. Oyunda sadece kaleciler topa elleriyle müdahale edebilirler. Kaleci 3 saniye içinde topu elinden çıkarmalı, attığı top kendi yarı sahasında bir kez yere değdikten sonra rakip sahaya geçmelidir.

Florbol oyununda oyuncuların birbirleri ile teması yasaktır. Kural ihlali olması durumunda;

  • serbest vuruş,
  • penaltı,
  • dakika cezası kararlarından herhangi birisi verilmektedir.

Dakika cezası alan bir oyuncu, belirtilen süre boyunca saha dışında beklemek durumundadır.

Sayı olması için, oyuncuların topu sopayla vurarak rakip kaleye sokması gerekir. Maç sırasında her zaman ve sınırsız şekilde oyuncu değişikliği yapılabilir.

Maçın Süresi

Florbol oyununda her biri 20 dakika olmak üzere toplam 3 devre oynanır. Her devrenin sonunda takımlar kale değiştirir. 3 devre sona erdiğinde skorda eşitlik olması durumundaysa uzatmaya gidilir. Uzatma devresinde “altın gol” kuralı geçerlidir. Yani takımlardan birinin gol atmasıyla maç son bulur.

Son yılların hızla gelişen salon sporlarından florbolu kısaca ele aldık. Ülkemizde henüz federasyonu olmayan bu spor dalı, dünya genelinde Uluslararası Florbol Federasyonu (IFF) tarafından yönetilmektedir. Konuyla ilgili her türlü soru, görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz. Bununla birlikte iletişim sayfamızdaki formu doldurarak ya da admin@sporoptik.com e-posta adresinden mail göndererek bizlere ulaşabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir

%d blogcu bunu beğendi: