Ana sayfa » Diğer Branşlar » Toplu Sporlar » Bowling Oyunu Nedir? Nasıl Oynanır?
Bowling Nedir? Nasıl Oynanır?

Bowling Oyunu Nedir? Nasıl Oynanır?

Günümüzde küçük-büyük her yaştan birçok meraklısı olan bowling nedir ve nasıl oynanır? Bu yazımızda bowlingin ne olduğunu, nasıl oynandığını, oyun alanı, labutlar ile topunun özelliklerini ve puanlama sistemini ele aldık.

Bowling Nedir? Geçmişi Nasıldır?

Bowlingin tarihi oldukça eskidir. Mısır’da yapılan kazılarda bu oyunun köklerinin M.Ö. 5000’li yıllara dek uzandığına dair bulgulara rastlanmıştır. Bu oyun, özel olarak üretilmiş bir top yardımıyla, oyun hattının sonuna dizilmiş olan 10 adet labutu devirme amacına dayanan bir salon sporudur.

Oyun Alanı, Labutlar ve Toplar Nasıl Olur?

Oyun hattı, yaklaşık 19 metre uzunluğunda ve 110 santimetre genişliğinde, sert tahtadan yapılmış bir yoldan oluşur. Birbirine 30,48 santimetre arayla dizilen labutlar tahtadan yapılmış ve üzeri plastikle kaplanmıştır. Boyları ise 38 santimetredir.

Bu oyun için özel olarak üretilen bowling topunun ağırlığı en az 2,7 kg en fazla 7,2 kg olabilir. Üzerinde baş, orta ve yüzük parmağı geçirmek üzere 3 adet delik bulunur.

Bowling Nedir? Nasıl Oynanır?
Bu oyun için özel olarak üretilen bowling topunun ağırlığı, en az 2,7 kg en fazla 7,2 kg olabilir.

Oyun Nasıl Oynanır? Puan Sistemi Nasıldır?

Bowling salonlarında oyuna geçmeden önce, bowlingin özel ayakkabılarını giymek bir zorunluluktur. Oyunda sırası gelen oyuncu 2 atış yapar ve toplamda devirdiği labut sayısı kadar puan kazanır. Tüm labutların ilk atışta devrilmesine “strike (sıtrayk)” adı verilir ve skor tabelasında “X” sembolü ile belirtilir. Strike yapan oyuncu ikinci atışını yapmaz ve bir sonraki iki atışının toplam sonucuna 10 puan eklenir. Üst üste iki kere yapılan strike “double (dabıl)“, üç kere yapılan “triple (tıripıl)” olarak adlandırılır.

Bowling oyununda tüm labutların ikinci atışta devrilmesine “spare (sıpeyr)” denir. Skor tabelasında “/” sembolü ile gösterilir. Puan, bu 10 labut ve ardından gelen turdaki yapılan atışta devrilen labut sayısı toplanarak hesaplanır.

Oyun toplam 10 turdan oluşur. Son turda strike yapan oyuncu +2 atış, spare yapan oyuncu ise +1 ekstra atış hakkı kazanır. Oyun sonunda en fazla puan almış olan, oyunun galibi olur.

Dünya’da en çok oynanan spor dallarından biri olan bowlingi kısaca ele aldık. Ülkemizde de oldukça sevilen ve eğlence amaçlı oynanan bu oyun, Türkiye Bocce Bowling ve Dart Federasyonu (TBBDF) bünyesinde etkinlik ve faaliyetlerini sürdürmektedir. Konuyla ilgili her türlü soru, görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz. Bununla birlikte iletişim sayfamızdaki formu doldurarak ya da admin@sporoptik.com e-posta adresinden mail göndererek bizlere ulaşabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir

%d blogcu bunu beğendi: