Ana sayfa » Diğer Branşlar » Toplu Sporlar » Amerikan Futbolu Nedir? Nasıl Oynanır?
Amerikan Futbolu Nedir? Nasıl Oynanır?

Amerikan Futbolu Nedir? Nasıl Oynanır?

Klasik futboldan oldukça farklı ve dünyada milyonlarca meraklısı bulunan Amerikan futbolu nedir ve nasıl oynanır? Kuralları ve saha ölçüleri nasıldır? Bununla birlikte bu spor hakkında bilmeniz gereken her şey için yazımıza geçelim.

Amerikan Futbolu Sahası Ve Topu Nasıl Olur?

Amerikan futbolu sahası, 120 yard (109,7 metre) uzunluğunda ve 53 yard (48,5 metre) genişliğindedir. Sahanın her iki ucundaki 10’ar yardlık (9,14 metre) kısımlar, “gol bölgesi” olarak adlandırılır.

Kullanılan topun uzunluğu 28 santimetre, göbek kısmının çevresi 56 santimetredir. Ağırlığı 400-425 gram arasındadır.

Oyun Nasıl Oynanır?

Amerikan futbolu, 35 yard (32 metre) çizgisi üzerinden yapılan vuruşla başlar. Rakip takımın bir oyuncusu topu tutar. Topu elinde bulunduran oyuncu düşürüldüğünde veya yerinde sabit kaldığında, atak takımının oyuna nerden başlayacağı belirlenmiş olur. Bu aşamadan sonra oyundaki bütün başlangıçlar “snap” ile yapılır. Snap’de atak takımın orta oyuncusu, topu bacaklarının arasından oyun kurucuya yollar.

Amerikan Futbolu Nedir? Nasıl Oynanır?
Snap’de atak takımın orta oyuncusu, topu bacaklarının arasından oyun kurucuya yollar.

Amerikan futbolu oyununda, atak takımı için “koşu oyunu” veya “uzun pas” olmak üzere iki ilerleme şekli vardır:

  • Koşu oyununda oyun kurucu olan oyuncu topu, koşu oyuncularına atmaz, elden verir. Koşucu, rakip tarafından düşürülene dek koşarak ilerler.
  • Uzun pasta ise, oyun kurucu olan sporcu, takım arkadaşlarının arkasında bekler ve uygun zamanı kollayıp uzun pas atar, tutucuyu topla buluşturmaya çalışır. Rakip takımın son çizgisi topla birlikte geçildiğinde “touchdown” yapılmış olur. Değeri 6 puandır.

Touchdown yapan takıma, bir sayı kazanma hakkı daha verilir. Eğer atak takımı, bu hakkını rakip takımın son çizgisini tekrardan geçmek için kullanırsa ve bunu da başarırsa 2 puan daha kazanmış olur. Ya da başarı olasılığı daha yüksek olan yolu tercih ederler ve yerdeki topa ayakla vurarak topu rakip takımın kalesine göndermeyi tercih edebilir. Bu atışın değeri de 1 puandır.

Atak yapan takımın her 10 yardı (9,14 metre) geçmek için 4 hakkı vardır. Atak takımı ilerlemeyi başaramazsa takımlar rolleri değişirler.

Topu ayakla sürmek kural ihlalidir. Oynama hakkı karşı takıma geçer. Atak takımı puan kazanmak için touchdown yerine saha golü yapmayı da tercih edebilir. Saha golü, topa atak anında ayakla vurarak rakip takımın kalesinden geçirmekle elde edilir ve değeri 3 puandır.

Oyun Süresi Ve Puanlama Sistemi

Amerikan futbolu, 15’er dakikalık 4 çeyrek devrede oynanır. Kazanan takım oyun sonunda puanı en yüksek olan takımdır.

Dayanıklılık, sürat ve azim gerektiren Amerikan futbolu, ülkemizde Türkiye Korumalı Futbol Federasyonu bünyesinde etkinlik ve faaliyetlerini sürmektedir. Konuyla ilgili her türlü soru, görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz. Bununla birlikte iletişim sayfamızdaki formu doldurarak ya da admin@sporoptik.com e-posta adresinden mail göndererek bizlere ulaşabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir

%d blogcu bunu beğendi: