Ana sayfa » Diğer Branşlar » Toplu Sporlar » 8 Top Bilardo (Amerikan Bilardosu) Nedir? Nasıl Oynanır?
8 Top Bilardo (Amerikan Bilardosu) nedir? Nasıl oynanır?

8 Top Bilardo (Amerikan Bilardosu) Nedir? Nasıl Oynanır?

Bilardonun cepli olan türlerinden günümüze kadar uzanan en eski bilardo türüdür. Adından da anlaşılacağı üzere Amerikan kökenli bir oyundur. Bu yazımızda 8 top bilardo (Amerikan bilardosu)’nun ne olduğunu, nasıl oynandığını, masa ölçülerini, kurallarını ve diğer tüm detaylarını sizler için inceledik.

8 Top Bilardo (Amerikan Bilardosu) Nedir? Masa Ölçüleri Nasıldır?

8 top bilardo cepli bilardonun bir çeşididir. Masanın boyutları 284 santimetreye 142 santimetre ve yerden yüksekliği 75 santimetre olmalıdır. İstekanın boyu 145 santimetre, ağırlığı ise 550 gramdır. Dip çapı 32 milimetre, uç çapı ise 10-15 milimetre arasındadır.

Nasıl Oynanır? Kuralları Nelerdir?

8 top bilardo (Amerikan bilardosu) oyunu, 1 adet beyaz renkli vuruş topu ve 1’den 15’e kadar numaralandırılmış toplam 16 adet topla oynanır. 1-7 numaralar arasındaki toplar düz renkli, 9-15 arasındaki toplar ise parçalı (pijamalı) renklidir. 8 numaralı siyah top düz renklidir ancak düz renkli toplar grubunda sayılmaz.

8 Top Bilardo (Amerikan Bilardosu) nedir? Nasıl oynanır?
8 numaralı siyah top düz renklidir ancak düz renkli toplar grubunda sayılmaz.

Oyuna kimin başlayacağına her bilardo oyununda olduğu gibi bant atışı ile karar verilir. Topu, yapılan atıştan sonra kısa banda rakibinden daha yakın bırakan oyuncu, oyuna başlama ya da rakibini başlatma hakkına sahip olur. Oyuna başlamadan önce toplar üçgen biçiminde dizilir. Genellikle dağılımın farklı olması için aynı gruptan topların fazla yan yana gelmediği bir sıralama uygulanır.

Açılış vuruşunda cebe en çok sayıda giren topun düz renkli veya parçalı renkli olması, oyunu başlatan oyuncunun hangi top grubuyla oynayacağını belirlemiş olur. Oyun sırasında oyuncu her vuruşunda hangi topu hangi cebe atacağını vuruş öncesi belirtmek zorundadır. Buna “deklare” adı verilir. Rakibe saygı ve konsantrasyonu bozmama açısından müsabaka boyunca mecbur kalınmadıkça rakiplerin birbirleri ile konuşmaması gerekir. Aynı zamanda rakibin oyunu oturarak izlenmelidir.

8 Top Bilardo (Amerikan Bilardosu) nedir? Nasıl oynanır?
Oyuna başlamadan önce toplar üçgen biçiminde dizilir. Genellikle dağılımın farklı olması için aynı gruptan topların fazla yan yana gelmediği bir sıralama uygulanır.

8 top bilardo (Amerikan bilardosu) oyununda;

  • toplardan herhangi biri hareket halindeyken vuruş yapmak,
  • beyaz topu deliklerden birine sokmak,
  • herhangi bir topun masadan dışarı çıkması,
  • yanlış gruptaki topun direkt veya çarptırarak cebe sokulması faul olarak değerlendirilir.

Faul olması durumunda rakip, beyaz topu istediği noktaya koyup vuruş yapma hakkı kazanır.

Set, bir oyuncunun kendi renk grubunun tamamını bitirmesi ve son olarak da 8 numaralı siyah topu belirttiği cebe atması ile kazanılır.

Dünyanın prestijli oyunlarından birisi olarak kabul edilen 8 top bilardo ülkemizde de oynanmakta olup, Türkiye Bilardo Federasyonu bünyesinde etkinlik ve faaliyetlerini gerçekleştirmektedir. Konuyla ilgili her türlü soru, görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz. Bununla birlikte iletişim sayfamızdaki formu doldurarak ya da admin@sporoptik.com e-posta adresinden mail göndererek bizlere ulaşabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir

%d blogcu bunu beğendi: