Ana sayfa » Diğer Branşlar » Toplu Sporlar » 14+1 Bilardo Nedir? Nasıl Oynanır?
14+1 Bilardo Nedir? Nasıl Oynanır?

14+1 Bilardo Nedir? Nasıl Oynanır?

14+1 bilardo, Amerikan bilardosu, 8 top, snooker ve 3 top (karambol) türlerinden farklı bir bilardo disiplinidir. Bu oyunun ne olduğu, nasıl oynandığı, kurallarının ne olduğu ve diğer tüm detaylarını ele alacağımız yazımıza devam edelim.

14+1 Bilardo Nedir? Masası Nasıl Olur?

Cepli bilardo disiplinlerinin en eskilerinden kabul edilen 14+1, “Straight Pool” adıyla da bilinir. Masanın boyutları 284 santimetreye 142 santimetre ve yerden yüksekliği 75 santimetre olmalıdır. 14+1 bilardo, 1 adet beyaz renkli vuruş topu ve 1’den 15’e kadar numaralandırılmış toplam 16 topla oynanır.

Nasıl Oynanır?

Oyuna başlamadan önce renkli toplar üçgen biçiminde dizilir. Topların belirli bir diziliş sırası yoktur. Her iki oyuncunun birlikte yapacağı bant atışı ile oyuna başlama önceliği belirlenir. Topu kısa banda daha yakın bırakan oyuncu, oyuna başlama ya da rakibini başlatma hakkına sahip olur.

14+1 bilardo oyununda her iki oyuncu da sıra kendisindeyken istediği topu deliğe sokabilir. Oyuncular her vuruşta hangi topu hangi cebe atacağını vuruş öncesi belirtmek zorundadır. Buna “deklare” adı verilir. Kurallara uygun olarak cebe düşürülen her top 1 puan değerindedir. Bir oyuncu topları ceplere doğru şekilde düşürdüğü sürece masada kalır ve oyuna devam eder. Oyuncunun deklare ettiği topa ek olarak başka toplar da cebe düşerse, her biri 1 puan olarak oyuncunun hanesine yazılır.

Kuraldışı Hareketler Ve Cezaları

14+1 bilardo oyununda isteka topu ya da diğer toplardan biri vuruştan sonra en az 1 banda temas etmelidir. Bunun gerçekleşmemesi halinde faul olur. Ayrıca toplardan herhangi biri hareket halindeyken vuruş yapmak, beyaz topu deliklerden birine sokmak ve herhangi bir topun masadan dışarı çıkması da faul olarak değerlendirilir. Faul yapan oyuncu 1 ceza puanı alır ve oynama sırası rakibe geçer. Eğer bir oyuncu üst üste 3 faul yaparsa, her faul için almış olduğu ceza puanlarına ek olarak 15 ceza puanı daha alır.

14+1 Bilardo Nedir? Nasıl Oynanır?14+1 Bilardo Nedir? Nasıl Oynanır?
Ceplere düşürülen 14 top, üçgenin tepesi boş kalacak şekilde tekrar dizilir.

İkinci Tur Ve Puanlama

Renkli topların 14 tanesi deliğe düştükten sonra, masada kalan 15. topa vuruş yapılmaz, olduğu yerde bırakılır. Ceplere düşürülen 14 top, üçgenin tepesi boş kalacak şekilde tekrar dizilir. Dizilişten sonra 14. topu deliğe sokan oyuncu oyuna devam eder.

Maç öncesinde belirlenen toplam skora ilk ulaşan oyuncu maçı kazanır. Teknik ve taktiksel açıdan üst düzey bilardo oyunlarından 14+1 bilardo ülkemizde Türkiye Bilardo Federasyonu bünyesinde etkinlik ve faaliyetlerini sürdürmektedir.

Konuyla ilgili her türlü soru, görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz. Bununla birlikte iletişim sayfamızdaki formu doldurarak ya da admin@sporoptik.com e-posta adresinden mail göndererek bizlere ulaşabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir

%d blogcu bunu beğendi: