Ana sayfa » Diğer Branşlar » Su Sporları » Yelken Sporu Nedir? Nasıl Yapılır?
Yelken sporu nedir? Nasıl yapılır?

Yelken Sporu Nedir? Nasıl Yapılır?

Mısırlılar tarafından M.Ö. 2400’lü yıllarda icat edilen yelken, ağırlıklı olarak ulaştırma ve taşımacılık alanlarında kullanıldı. Günümüzde kimileri için onunla dünya turu yapmak gibi tutkular oluşturan bu taşıt, kimileri için ise adrenalin dolu bir spor haline geldi. Biz de bu yazımızda bu taşıta bağlı olarak yapılan bu spor dalının ne olduğunu, nasıl yapıldığını, özelliklerini ve çeşitlerini inceledik.

Yelken Nedir? Yelkenin Kumaşı Nasıl Olur?

Yelken basitçe, rüzgar kuvvetini kullanarak hareket ettiren yapı olarak tanımlanabilir. Rüzgarın gücünü sahip olduğu kumaşla kullanır. Yelkenin kumaşı, ne çok sert ne de çok yumuşaktır. Sağlam ve biraz esnek olmalıdır. Yelkenin en torbalaşan, çukur yerine yelkenin “tor“u denir. Torun yeri ve miktarı, yelkenin rüzgara göre kullanımı açısından oldukça önemlidir.

Yelkenli Türleri Nelerdir?

En basit yelkenli “optimist“tir. 8 yaşından 15 yaşına kadar olan sporcular tarafından kullanılan başlangıç sınıfıdır. Diğer yelkenli türlerini ise şu şekilde listeleyebiliriz:

  • Lazer
  • 470
  • Dragon
  • Europe
  • Finn
  • Pirat
Yelken sporu nedir? Nasıl yapılır?
Yelkenin en torbalaşan, çukur yerine yelkenin “tor”u denir.

Yelken Sporu Nasıl Yapılır?

Yelkenli sporlarında asıl amaç, önceden belirlenmiş bir rotada sporcuların tekne ve rüzgarı birlikte kullanma yeteneklerini ölçmektir. Bu spor tek başına veya kalabalık bir ekiple de yapılabilir. Yelkenli sporu, karar verme yetisini güçlendiren bir spordur. Ülkemizde bu sporlar Türkiye Yelken Federasyonu (TYF), Gençlik ve Spor İl Müdürlükleri ve kulüplerin düzenlediği faaliyetlerle gerçekleşir.

Centerboard Yarışları Nedir? Nasıl Yapılır?

Türkiye Yelken Federasyonu‘nun asıl konusu, “centerboard” adı verilen yarışlardır. Centerboard yarışlarının süresi 60-70 dakikadır. Şampiyonalar 3-7 gün arası sürer ve toplamda 4-15 yarıştan oluşur.

Yarışma, hakemin belirli aralıklarla, örneğin 3 dakikada bir olacak şekilde verdiği işaretle başlar. Sporcuların amaçları, rüzgarı en iyi şekilde kullanarak, genelde 4 şamandıradan oluşan parkuru en kısa süre içinde tamamlamaktır.

Sporcular, yarışı bitirdikleri sıraya göre puan alırlar ve sıralamaları bu puana göre belirlenir. Bu sıralamaya göre en başarılı sporculardan oluşturulan milli takımlar ise, ülkemizi yurtdışı şampiyonalarında temsil eder.

Deniz üzerinde satranç oynamaya benzetilen bu spor dalını, Türkiye Yelken Federasyonu‘nun asıl konusu olan “centerboard” özelinde de inceledik. Konuyla ilgili her türlü soru, görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz. Bununla birlikte iletişim sayfamızdaki formu doldurarak ya da admin@sporoptik.com e-posta adresinden mail göndererek bizlere ulaşabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir

%d blogcu bunu beğendi: