Ana sayfa » Diğer Branşlar » Raket Sporları » Squash Nedir? Nasıl Oynanır?
Squash nedir? Nasıl oynanır?

Squash Nedir? Nasıl Oynanır?

16. yüzyılda Fransa’da ortaya çıkan ve 19. yüzyılda İngiltere’de bugünkü formuna kavuşan squash sporu nedir? Nasıl oynanır? Bu yazımızda bu spor dalının ne olduğunu, nasıl oynandığını, kurallarını, oyun alanını ve diğer tüm özelliklerini sizler için ele aldık.

Squash Nedir? Salonu (Kortu), Raketi Ve Topu Nasıldır?

Duvar tenisi” olarak da adlandırılan squash, dört tarafı kapalı alanda oynanan bir raket sporudur. 2 kişi (tekli müsabakalar) ya da 4 kişi (çiftli müsabakalar) ile oynanır. Salonun (kortun) boyu 9 metre, genişliği 6 metre ve kenar yükseklikleri de 4 metredir. Oyunda kullanılan raketin uzunluğu 56 santimetre, genişliği ise 21 santimetredir. Kauçuktan yapılan ve genellikle koyu renkli olan topun çapı 4 santimetre, ağırlığı ise 24 gramdır.

Nasıl Oynanır? Kuralları Nasıldır?

Oyuncuların, kort üzerinde bulunan çizgilere uyma zorunluluğu vardır. Ön duvarın orta kısmında bulunan çizgi “servis çizgisi” olarak adlandırılır. Servis kullanıldığında topun, bu çizginin üzerinde bir noktaya vurması gerekmektedir. Servisi kullanırken en az 1 ayağın servis kutusuna temas ediyor olması önemlidir.

Servisin ardından oyun, iki oyuncunun duvara çarpıp geri gelen topa sıralı vuruşları ile devam eder. Ön duvarın alt kısmında 48 santimetre yüksekliğinde tahta ya da metal bir plaka yer alır. Bu plakaya “tin” adı verilir. Top tine çarpınca ses çıkar ve atış geçersiz sayılır.

Squash nedir? Nasıl oynanır?
Squash sporu, Uluslararası Olimpiyat Komitesi tarafından da resmen tanınmış bir spor dalıdır.

Aynı şekilde top, oyun alanını belirleyen duvar çizgilerinin üzerine ya da tavana çarparsa oyun alanının dışına çıkmış sayılır. Squash oyununda her hata, rakip için 1 sayı demektir. Sayı kazanan oyuncunun servis atışıyla oyun devam eder.

Oyunculardan biri;

  • topu ön duvara çarptırmadan oyun alanının herhangi bir bölümüne atarsa,
  • topa bir kereden fazla vurursa,
  • topa rakibinden önce temas ederse servisi kaybeder. Dolayısıyla rakibine sayı kaybetmiş olur.

Puanlama Ve Maç Süresi

Squash oyununda setler, tıpkı masa tenisinde olduğu gibi 11 puan üzerinden oynanır. Eğer bir sette 10-10 beraberlik söz konusu olursa, aradaki fark 2 sayıya çıkana kadar set devam eder. Maçlar genellikle 3 set ya da 5 set üzerinden oynanır. 3 setlik oyunlarda 2 set kazanan, 5 setlik oyunlarda ise 3 set kazanan maçı da kazanmış olur.

Kısa zamanda yüksek efor sarf ettiren, aynı zamanda da stratejiye dayalı olan squash, ülkemizde de oynamakta olup Gelişmekte Olan Spor Branşları Federasyonu bünyesinde etkinlik ve faaliyetlerini yürütmektedir. Konuyla ilgili her türlü soru, görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz. Bununla birlikte iletişim sayfamızdaki formu doldurarak ya da admin@sporoptik.com e-posta adresinden mail göndererek bizlere ulaşabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir

%d blogcu bunu beğendi: