Ana sayfa » Diğer Branşlar » Raket Sporları » Masa Tenisi Nedir? Nasıl Oynanır?
Masa Tenisi nedir? Nasıl oynanır?

Masa Tenisi Nedir? Nasıl Oynanır?

Hemen hemen her yaştan insana hitap eden ve birçoğumuzun keyifli zaman geçirmek için oynadığı masa tenisi nedir, nasıl oynanır? Bu yazımızda masa tenisinin ne olduğunu, nasıl oynandığını, kurallarını, masa ve file ölçülerini, kısacası masa tenisine dair tüm detayları sizler için inceledik.

Masa Tenisi Nedir? Masa Ölçüleri Nasıldır?

Masa tenisinin bilinen en eski hâli, 19. yüzyılın sonlarına doğru Hindistan ve Güney Afrika’da oynanırdı. O yıllarda İngiltere’nin sömürgesi altında bulunan Hindistan ve Güney Afrika’da İngiliz askerleri, eldeki imkanlar doğrultusunda masa tenisi oynamaya çalışırlardı. Puro kutularının kapaklarını raket olarak, şarap şişesi mantarlarını yuvarlatarak top yerine kullanırlardı. File yerine ise kitapları sıralarlardı.

Masa Tenisi nedir? Nasıl oynanır?
Masa, 15 santimetre yüksekliğinde bir file ile enlemesine, 3 milimetre genişliğinde bir çizgi ile de boylamasına iki eşit parçaya ayrılmıştır.

Pinpon adıyla da anılan masa tenisi, bir masanın iki yanında bulunan iki veya dört oyuncunun, ellerindeki raketler aracılığıyla topu, masanın ortasındaki file üzerinden karşı tarafa aşırmaları esasına dayanır. Pinpon düz, sert, çoğunlukla yeşil, kenarları 2 santimetre kalınlığında beyaz çizgi ile çevrelenmiş, uzunluğu 274 santimetre, genişliği ise 152 santimetre olan, dikdörtgen biçiminde ve yerden 76 santimetre yüksekliğinde bir masada oynanır. Masa, 15 santimetre yüksekliğinde bir file ile enlemesine, 3 milimetre genişliğinde bir çizgi ile de boylamasına iki eşit parçaya ayrılmıştır. Oyuncuların masa etrafında rahatça hareket edebilmeleri için ise alanın, 7 metre genişliğinde ve 10 metre uzunluğunda olması gerekir.

Oyun Nasıl Oynanır?

Masa tenisi servis atışıyla başlar. Top, servisi kullanan sporcunun alanına bir kez çarptıktan sonra fileyi aşıp diğer sahaya da çarpmalıdır. Servis topu fileyi aşarken fileye dokunmuşsa servis tekrarlanır.

Masa Tenisi nedir? Nasıl oynanır?
Servis kullanmadan önce top ve raket görseldeki gibi tutulmalıdır.

Oyuncular, kendi sahasında bir kez sıçrayan topu raketle rakip oyuncu ya da takımın sahasına gönderir. Bunu yapamayan oyuncu rakibine 1 sayı kazandırmış olur. Her sayıdan sonra servis atılır.

Set Ve Puanlama Sistemi Nasıldır?

Masa tenisi, toplam 3 – 5 – 7 gibi tek sayılı setler üzerinden oynanır. 2 sayıda bir servis taraf değiştirir ve 11 sayıya ulaşan oyuncu o seti kazanır. 10-10 eşitlik olması durumunda sette uzatmaya gidilir ve aradaki fark 2 sayıya ulaşıncaya kadar set devam eder. Eğer bir set 10 dakika içinde bitmez ise hızlandırılmış set sistemi devreye girer. Her oyuncu sırayla 1 servis atar ve topu karşılayan oyuncu eğer 13 defa topu karşı sahaya gönderirse 1 sayı kazanır.

Çeviklik, refleks ve konsantrasyon gerektiren bu oyun, ülkemizde de yoğun olarak oynanmaktadır. Resmi müsabakalar ise Türkiye Masa Tenisi Federasyonu (TMTF) bünyesinde yapılmaktadır. Konuyla ilgili her türlü soru, görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz. Bununla birlikte iletişim sayfamızdaki formu doldurarak ya da admin@sporoptik.com e-posta adresinden mail göndererek bizlere ulaşabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir

%d blogcu bunu beğendi: