Ana sayfa » Diğer Branşlar » Raket Sporları » Badminton Nedir? Nasıl Oynanır?
Badminton Nedir? Nasıl oynanır? Kuralları ve saha ölçüleri nasıldır?

Badminton Nedir? Nasıl Oynanır?

Badminton, bir raketle ve kaz tüyünden yapılan mantarlı bir topla oynanan bir oyundur. Ülkemizde de yaygın olarak oynanmaktadır. Özellikle okul sporlarında yoğun ilgi gören bir spor dalıdır. Bu yazımızda badmintonun ne olduğunu, nasıl oynandığını, kurallarını, saha ölçülerini, raketin ve topun özelliklerini ve daha birçok detayı ele aldık.

Badminton Nedir?

Badminton, dünyanın topla oynanan en hızlı oyunudur. Topun hızı zaman zaman 300 km/h’e ulaşabilmektedir. 7’den 77’ye herkesin yaptığı ender sporlardan biridir. Özellikle okul sporlarında yoğun ilgi gören bu spor dalı, hem bayanlar hem de erkekler kategorilerinde oynanmaktadır.

Kullanılan Raketin Ve Topun Özellikleri

Badmintonda kullanılan raket, tenis raketinden daha hafif ve daha ince bir yapıdadır. Uzunluğu 68 santimetredir. Genişliği ise 23 santimetreyi aşmayan esas bölümlerden oluşur. Top, kaz tüyü ya da sentetik bir maddeden yapılmış olabilir.

Saha Ve File Ölçüleri

Badminton sporunun kendine has, özel bir sahası vardır. Saha sınırları 4 santimetre kalınlığındaki çizgilerle belirlenmiştir. Tenis kortunda olduğu gibi, bu sahada da tekler ve çiftlerde saha ölçüleri farklılık göstermektedir. Teklerde sahanın genişliği 5,18 metre, uzunluğu ise 11 metre 88 santimetredir. Çiftlerde ise genişlik 6 metre 10 santimetre, uzunluk ise 13 metre 40 santimetredir.

Saha, genişlemesine tam ortadan ikiye bir file ayrılmıştır. Bu filenin yerden yüksekliği 1 metre 55 santimetre olup, genişliği ise 6 metre 10 santimetredir.

Badminton Nedir? Nasıl oynanır? Kuralları ve saha ölçüleri nasıldır?
Servis atılırken top, bel seviyesini geçmemelidir.

Badminton Nasıl Oynanır?

Oyunda tarafların saha seçimi ve oyuna kimin başlayacağı yazı-tura atışı ile belirlenir. Atışı kazanan oyuncunun, sahanın çizgilerle belirlenmiş sağ köşesinden servis atışı yapmasıyla oyun başlar. Amaç, topu file üzerinden rakip alana atmak ve geri dönen topu karşılayarak, rakip yarı sahaya düşürmektir.

Badminton oyununda servis atılırken top, bel seviyesini geçmemelidir. Servis atan sporcu, skoru tek bir sayı ise atışını sahasının sol yarısından, çift bir sayı ise sahasının sağ yarısından yapmak zorundadır. Servis atışının sahanın karşı çapraz bölgesine atılma zorunluluğu vardır. Bu yüzden, servisi karşılayacak olan sporcu, atış yapan sporcunun karşı çaprazında bekler. Servis atıldıktan ve karşılandıktan sonra oyuncular, sahanın herhangi bir yerinden vuruş yapabilirler.

Maçın Süresi

Badminton oyununda her set 21 sayı üzerinden oynanır. Skorun 20-20 olması durumunda ise set 21’de bitmez, oyunculardan birinin 2 farklı öne geçmesi beklenir ve 2 farkı yakalayan oyuncu seti de kazanmış olur. Set bitiminde oyuncular saha değişirler. Bir sonraki sete başlama hakkı, önceki seti kazananındır. Toplamda 2 set kazanan, maçı da kazanmış olur.

Çeviklik, dayanıklılık ve dikkat gerektiren bu spor dalı, ülkemizde Türkiye Badminton Federasyonu bünyesinde etkinlik ve faaliyetlerini sürdürmektedir. Konuyla ilgili her türlü soru, görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz. Bununla birlikte iletişim sayfamızdaki formu doldurarak ya da admin@sporoptik.com e-posta adresinden mail göndererek bizlere ulaşabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir

%d blogcu bunu beğendi: