Ana sayfa » Diğer Branşlar » Kış Sporları » Snowboard Nedir?
Snowboard Nedir? Nasıl Yapılır? Püf Noktaları Nelerdir?

Snowboard, kış aylarında kayak merkezlerimizde sıklıkla yapılan eğlenceli ve bir o kadar da heyecanlı ve karizmatik bir kış sporudur. Kimilerine göre bu spor çok kolay ve eğlenceli, kimilerine göre ise çok zor ve korkutucudur. Gelin birlikte bu kış sporunun ne olduğuna, nasıl yapıldığına ve püf noktalarına değinelim.

Snowboard Nedir Ve Nasıl Yapılır?

Snowboard, bir tahta yardımıyla kar üstünde kayarak yapılan bir kış sporudur. Tahtanın uzunluğu 140 santimetre ile 165 santimetre, genişliği ise 24 santimetre ile 27 santimetre arasında değişmektedir. Başlangıç seviyesinde kolaylık sağlaması için genellikle kısa tahtalar tercih edilir. Bu tip tahtaların boyu dik tutulup yere koyulduğunda sporcunun çenesini geçmez.

Snowboardda tahta üzerinde hangi ayağın önde, hangisinin arkada duracağını belirlemek önemlidir. Öndeki ayak, kontrolü sağlamaya yardımcı olan rehber ayaktır. Rehber ayağı belirlemenin koşarken birden durma, buz üzerinde kaymak gibi birçok yöntemi vardır. Dururken ilk önce hangi ayağınızı öne atmışsanız o ayağınızı rehber ayağı olarak belirleyip tahtanın ön kısmına yerleştirmelisiniz.

Tahta Üzerinde Nasıl Durulur?

Yamaçtan kaymaya başlamadan önce eğimsiz bir zeminde denge ve tahtaya hakimiyet çalışmaları yapılır. Snowboard tahtasında duruş oldukça önemlidir. Bedenin üst kısmı rehber ayakla aynı yöne dönük olmalı ve bacaklar dizden hafifçe bükülmelidir. Bu sayede tümseklerdeki sarsıntılar en az seviyede hissedilir.

Snowboard Nedir? Nasıl Yapılır? Püf Noktaları Nelerdir?
Hızlanma ve dönme hareketleri son derece dikkat isteyen hareketlerdir.

Nasıl Hızlanılır ve Dönülür?

Hızlanma için bacaklar dik konuma getirilerek snowboard tahtasının yüzeyle yaptığı açının azaltılması sağlanır. Dönüş yaparken topuklarıyla tahtayı hafifçe frenleyen sporcu, ağırlığını yavaşça öndeki ayağına verir. Bu arada kolları açık, bedenin üst kısmı dönmek istediği yöne doğrudur. Dönüşü yaklaşık 180 dereceyi tamamladığında parmak uçlarına doğru baskıyı arttırarak “ön basma” denilen hareketi yapar. Ardından aynı işlemleri ters yöne doğru uygular.

Nasıl Durulur?

Durmak için dönüş hareketinden yararlanılır ve öndeki bacak dik konuma getirilerek tahtanın karı kazıması sağlanır. Ardından sporcu duruşunu gerçekleştirir.

Oldukça kolay, karizmatik, keyifli ve hızlı geliştirilebilen bir spor branşı olan snowboard, ülkemizde Türkiye Kayak Federasyonu bünyesinde etkinlik ve faaliyetlerini sürdürmektedir. Konuyla ilgili her türlü soru, görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz. Bununla birlikte iletişim sayfamızdaki formu doldurarak ya da admin@sporoptik.com e-posta adresinden mail göndererek bizlere ulaşabilirsiniz.

Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir

%d blogcu bunu beğendi: