Ana sayfa » Diğer Branşlar » Kılıç Sporları » Eskrim Sporu Nedir? Nasıl Yapılır?
Eskrim sporu nedir? Nasıl yapılır?

Eskrim Sporu Nedir? Nasıl Yapılır?

Eskrim, ülkemizde de yapılan bir tür kılıç sporudur. Cumhuriyet döneminden günümüze dek aktif bir şekilde yapılmaktadır. Fakat maalesef diğer spor dallarının yanında popülarite anlamında bir miktar geride kalmıştır. Bu yazımızda bu sporun ne olduğunu, nasıl yapıldığını, kurallarını, kıyafetinin özelliklerini, kılıç ve oyun çeşitlerini ve diğer tüm detaylarını ele alacağız.

Eskrim Nedir? Kılıç Ve Kıyafetleri Nasıldır?

Eskrim; “flöre“, “epe” ve “kılıç” olmak üzere 3 çeşit silahla yapılan ve bu spor dalı için özel olarak tasarlanmış giysileri olan bir spordur. Özel kıyafetlerin içeriğinde;

 • koruyucu bir maske,
 • içe giyilen koruyucu bir yelek,
 • özel eskrim ceketi,
 • eldiven,
 • darbeye dayanıklı özel pantolon,
 • çorap,
 • bu spora özel ayakkabı,
 • flöre müsabakaları için ceketin üzerine giyilen elektrikli sim yelek vardır.

Nasıl Yapılır? Müsabaka Alanı Nasıldır?

Eskrim, bir saldırı ve savunma sporudur. Amaç 14 metre uzunluğunda, 2 metre genişliğinde, metal bir pist üzerinde rakibin belirli bölgelerine kılıç ile dokunarak puan almaktır. Bu dokunuşlara “tuş” adı verilir.

Eskrim sporu nedir? Nasıl yapılır?
Bu sporda amaç, rakibin belirli bölgelerine kılıç ile dokunarak puan almaktır.

Kılıç Ve Oyun Çeşitleri

 • Flöre: 110 santimetre uzunluğunda, 500 gram ağırlığında, ucunda küçük bir düğme ve çan biçiminde koruyucu bulunan ince bir silahtır. Silahın ucundaki yaylı bölgenin sim yeleğe dokundurulmasıyla sayı kazanılır. Her iki oyuncu da aynı anda tuş denilen bu vuruşu yapacak olursa, atak halinde olan puan kazanır. Puanlar, tuş yapıldığı esnada sporcuların üzerinde bulunan sim yeleklerden gelen elektronik sinyallerle hesaplanır. Bu sinyal, puan tablosunda kırmızı ya da yeşil ışıklar yanmasına neden olur ve hakemin oyunu durdurarak onay vermesiyle puan kazanılır.
 • Epe: 110 santimetre uzunluğunda ve 750 gram ağırlığındadır. Epede hedef, flöredeki gibi sadece gövde değil, rakibin bütün vücududur. Sporcular bu oyunda da elektronik sinyalizasyon sistemine bağlıdır ve rakibe yapılan her dokunuş tek lamba yakarak tuş yapıldığını gösterir.
 • Kılıç: Kılıç, hem kesme hem de dürtme silahı olarak kullanılır. Rakibin belden yukarısına yani sadece gövdesine, kılıcın ucuyla ya da kenarlarıyla yapılan vuruşlar sayı kazandırır.

Eskrim müsabakaları, takım halinde ya da bireysel olarak düzenlenir. Takım müsabakalarında piste 3 asil 1 yedek sporcuyla çıkılır. 3 sporcu, karşı takımın 3 sporcusuyla ayrı ayrı karşılaşır. Toplam 9 maçın neticesinde 45 tuşu tamamlayan takım galip ilan edilir.

Dikkat, çeviklik ve konsantrasyon gerektiren bu spor, ülkemizde Türkiye Eskrim Federasyonu çatısı altında etkinlik ve faaliyetlerini sürdürmektedir. Konuyla ilgili her türlü soru, görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz. Bununla birlikte iletişim sayfamızdaki formu doldurarak ya da admin@sporoptik.com e-posta adresinden mail göndererek bizlere ulaşabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir

%d blogcu bunu beğendi: