Ana sayfa » Diğer Branşlar » Güç & Kuvvet Sporları » Halat Çekme Oyunu Nedir? Nasıl Oynanır?
Halat Çekme nedir? Nasıl Yapılır?

Halat Çekme Oyunu Nedir? Nasıl Oynanır?

Halat çekme oyunu günümüzde piknik, şenlik ve kamp gibi eğlenceli aktivitelere renk katmak amacıyla oynanan bir oyun olsa da, aslına bakarsanız tarihi oldukça eski olan resmi bir spor branşıdır. Öyle ki, 1900-1920 yılları arasında Olimpiyat Oyunları’nda kendine yer bulmuştur. Bu yazımızda bu oyunun ne olduğunu, nasıl oynandığını, kurallarını, kısa bir geçmişini ve tüm detaylarını sizler için inceledik.

Halat Çekme Oyunu Nedir? Sahası Ve Halatın Özellikleri Nasıldır?

Halat çekme sporunun Osmanlı Devleti’nde askerlerin kuvvet ve dayanıklılıklarını ölçmek için yapıldığı bilinmektedir. Günümüzde de özünü koruyan bu takım sporunda bir halatın karşılıklı uçlarını tutan iki takım, birbirlerini çekerek mücadele ederler.

Bu oyunda yaklaşık 35 metre uzunluğunda, çapı 10-22 santimetre arasında değişen bir halat kullanılır. Resmi karşılaşmalar dikdörtgen bir sahada ve genellikle çim ya da parke bir zeminde gerçekleştirilir. Sahanın tam ortasında bulunan çizgiye “orta çizgi” adı verilir. Orta çizgiye 2’şer metre uzaklıkta bulunan çizgiler ise takımların sınır çizgileridir. Oyun alanındaki tüm çizgilerin kalınlığı en az 5 santimetre olmalıdır.

Halat Çekme nedir? Nasıl Yapılır?
Çekişme sırasında oyuncuların yere oturmaları yasaktır.

Halat Çekmenin Kuralları

Halat çekme sporunda takımlar 5, 8 ya da 10 sporcudan oluşur. Takımların toplam ağırlıklarına göre erkek ve kadın sporcular için farklı farklı kategoriler belirlenmiştir. Bu kategoriler aşağıdaki tablodaki gibidir.

ERKEK TAKIMLARIKADIN TAKIMLARI
560 kg.480 kg.
600 kg.520 kg.
640 kg.560 kg.
680 kg.
720 kg.
Erkek ve kadınlarda kategoriler

Oyuncular her oyundan önce tartılır ve ağırlıkları, vücutlarının kolayca görülebilecek bir yerine yapıştırılır. Bu uygulamanın amacı, kural dışı oyuncu değişikliğini engellemektir.

Nasıl Oynanır? Puanlama Sistemi Nasıldır?

Halat çekme oyunu hakemin komutuyla başlar. Takımlar tüm güçleriyle halata asılır ve rakiplerini çekmeye çalışırlar. Çekişme sırasında oyuncuların yere oturmaları yasaktır. Ayrıca oyun alanının yan çizgilerine veya dışına doğru çekiş yapılması da kurallara aykırıdır.

Bir takım, rakip takımın ilk oyuncusunu orta çizgiye çekmeyi başarırsa 1 sayı, kendi tarafındaki alan çizgisine getirebilirse 2 sayı kazanmış olur.

Süreli oyunlarda, her bir sette takımların almış oldukları puanlar hesaplanarak setin galibi belirlenir. En yaygın haliyle halat çekme karşılaşmaları 3 çekme üzerinden oynanır. 3 çekişin 2’sinde rakibini yenilgiye uğratan takım, karşılaşmanın galibi olur.

Tarihin en eski sporlarından, güç ve dayanıklılık gerektiren halat çekmeyi kısaca ele aldık. Bu spor ülkemizde de yapılmakta olup Türkiye Halat Çekme Federasyonu bünyesinde etkinlik ve faaliyetlerini gerçekleştirmektedir. Konuyla ilgili her türlü soru, görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz. Bununla birlikte iletişim sayfamızdaki formu doldurarak ya da admin@sporoptik.com e-posta adresinden mail göndererek bizlere ulaşabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir

%d blogcu bunu beğendi: