Ana sayfa » Diğer Branşlar » Güç & Kuvvet Sporları » Bilek Güreşi Nedir? Nasıl Yapılır?
Bilek Güreşi Nedir? Nasıl Yapılır?

Bilek Güreşi Nedir? Nasıl Yapılır?

Bilek güreşi, özellikle gençler arasında güç karşılaştırması amacıyla sıklıkla yapılan bir aktivitedir. Bu yazımızda bu spor dalının ne olduğunu, nasıl yapıldığını, kurallarını, kullanılan masanın ölçülerini, erkek ve bayan sporcuların katıldıkları sıklet gruplarını ve diğer tüm detaylarını ele aldık.

Bilek Güreşi Nedir? Masası Nasıl Olur?

Bilek güreşi, iki sporcunun birer ellerini kavuşturarak karşısındaki rakibinin bileğini yere değdirmeye çalıştığı bir güç denemesi ve yarışma sporudur.

Masanın uzun kenarı 92 santimetre, kısa kenarı 62 santimetredir. Sağ ve sol kenarlarında birer “tutamak” yer almaktadır. Masanın üzerinde, sporcuların dirseklerini dayadıkları iki “yastık” ve bu yastıkların hemen kenarında masadan 10 santimetre yükseklikte iki adet “tuş yastığı” vardır.

Bilek Güreşi nedir? Nasıl Yapılır?
Bilek Güreşi Masası

Ayakta yapılan müsabakalarda masanın yerden yüksekliği 112 santimetredir. Oturarak yapılan müsabakalarda ise masanın yüksekliği 71 santimetre, oturağın yüksekliği ise 45 santimetredir.

Erkekler Ve Bayanlarda Sıkletler

Bilek güreşi sporunda erkek sporcular için 11, bayan sporcular için 5 ayrı sıklet bulunmaktadır. Bu sıkletler aşağıdaki tabloda gösterilmiştir:

ERKEK SPORCULARDABAYAN SPORCULARDA
50 kg.50 kg.
55 kg.
60 kg.60 kg.
65 kg.
70 kg.70 kg.
75 kg.
80 kg.80 kg.
85 kg.
90 kg.+90 kg.
100 kg.
+110 kg.

Bilek Güreşi Nasıl Yapılır? Kuralları Nasıldır?

Sporcular birbirleri ile tokalaştıktan sonra masanın iki yanında, karşılıklı olarak yerlerini alırlar. Her iki sporcu da sağ dirseklerini yastıklara yerleştirir ve sağ ellerini kavuştururlar. Diğer elleriyle de tutamağı kavrarlar. Solak güreşçiler yönleri tersine uygular.

Maç, hakemin komutuyla başlar. Komuta uymayanlar hata yapmış kabul edilirler. Müsabaka sırasında;

  • sporcuların elini tutamaktan ayırması,
  • dirseğini yastıktan kaldırması,
  • ayaklarının yer ile temasını kesmesi,
  • yerinden tamamen kalkması hata kabul edilir.

Yapılan 2 hata bir maça eşittir. Yani maç esnasında bir sporcunun 2 hata yapması durumunda, maçı diğer sporcu kazanmış sayılır. Bilek güreşinde beraberlik söz konusu değildir.

Turnuva müsabakalarında 2 kez maç kaybeden sporcu turnuvadan elenir. 1 kez yenilen sporcu, mağluplar grubunda yarışmaya devam eder. Bu gruptaki diğer mağlup sporcular ile karşılaşır ve galibiyet alabilirse final maçına çıkabilir.

Dünya’nın en eski ve en yaygın güç sporcularından birisi olan bilek güreşini kısaca ele aldık. Ülkemizde de resmî olarak yapılan bu spor dalı, Türkiye Vücut Geliştirme, Fitness ve Bilek Güreşi Federasyonu (TVGFBG) bünyesinde etkinlik ve faaliyetlerini yürütmektedir. Konuyla ilgili her türlü soru, görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz. Bununla birlikte iletişim sayfamızdaki formu doldurarak ya da admin@sporoptik.com e-posta adresinden mail göndererek bizlere ulaşabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir

%d blogcu bunu beğendi: