Ana sayfa » Diğer Branşlar » Dövüş Sporları » Karate Nedir? Kuşakları Nasıldır?
Karate Nedir? Kuşakları Nasıldır?

Karate Nedir? Kuşakları Nasıldır?

Karate sporu karakter olgunlaştırmayı amaçlayan ve vücut hakimiyeti gerektiren bir savunma sanatıdır. Uzak Doğu kökenli olan bu savunma sporu, ülkemizde de yaygın olarak yapılmaktadır. Biz de bu sporun ne olduğunu, kuşaklarını, antrenman şekillerini ve merak edilen tüm konularını ele aldık.

Karate Kıyafetleri Ve Kuşakları Nasıldır?

Karate sporu beyaz, çizgisiz özel bir üniformayla yalın ayak yapılır. Sporcuların beline bağladıkları kuşaklar seviye göstergesidir. Renkli kuşaklar “kyu” yani öğrencilik seviyesi, siyah kuşak ise “dan” yani ustalık seviyesidir. Beyaz kuşak başlangıç kuşağıdır. Ardından sırasıyla;

 • sarı kuşak,
 • turuncu kuşak,
 • yeşil kuşak,
 • mavi kuşak,
 • kahverengi kuşaklar gelir.

Ustalık derecesi olan siyah kuşak ise 1. Dan ile başlar, 10. Dan’a kadar devam eder.

Karate Nedir? Kuşakları Nasıldır?
Karate sporunda kuşaklar, ustalık seviyesine göre çeşitli renklerle gösterilmektedir.

Antrenmanları Nasıl Yapılır?

Antrenmanlar “Kihon”, “Kata” ve “Kumite” adı verilen 3 kısımdan oluşur.

 • Kihon, karatedeki temel tekniklerin çalışılmasıdır.
 • Kata, çeşitli figürlerin sırayla uygulandığı rakipsiz yapılan hayali bir dövüştür.
 • Figürlerin karşılıklı olarak uygulandığı dövüş biçimine ise “kumite” adı verilmektedir.

Müsabakalar Ve Puanlama Nasıl Yapılır?

Müsabakalar, kenarları 8’er metre uzunluğundaki kare bir minder üzerinde gerçekleştirilir. Müsabaka esnasında taraflardan biri kırmızı, diğeri mavi kuşak bağlamalıdır. Karşılaşma öncesinde sporcuların ayakları bitişik, elleri yanda ve hafifçe öne eğilerek birbirlerini selamlamasına “rei” adı verilir. Rei, karşılıklı sevgi ve saygının ifadesidir.

Karate müsabakası sırasında sporcular, rakiplerinin yalnızca baş, yüz, boyun, göğüs, karın, sırt ve yan bölgelerine atak yapabilirler. Kumite karşılaşmalarında puanlar “ippon”, “nihon” ve “sanbon” adı verilen vuruş tekniklerine göre verilir.

 • İppon rakibin baş, boyun arkası ve sırt haricinde diğer bölgelerine yapılan yumruk vuruşlarıdır. 1 puan değerindedir.
 • Nihon karın, göğüs, sırt ve yan bölgelere vurulan tekmelerle, kafa ve boynun arkası da dahil olmak üzere rakibin arkasına yapılan yumrukları kapsar. 2 puan değerindedir.
 • Sanbon rakibin yüz, baş ve boyun bölgesine uygulanan tekmeler veya ayak süpürme adı verilen tekniğin kullanılmasıdır. 3 puan değerindedir.

Kumite maçlarının süresi erkek sporcular için 3 dakika, kadın sporcular için 2 dakikadır. Bir müsabakanın galibi en yüksek puan, süre bitimi ve açık 8 puan farkıyla tespit edilir.

Bedenin tüm bölümlerinin aktif olarak kullanıldığı karate sporu, ülkemizde Türkiye Karate Federasyonu tarafından yönetilmektedir. Konuyla ilgili her türlü soru, görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz. Bununla birlikte iletişim sayfamızdaki formu doldurarak ya da admin@sporoptik.com e-posta adresinden mail göndererek bizlere ulaşabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir

%d blogcu bunu beğendi: