Ana sayfa » Diğer Branşlar » Dövüş Sporları » Judo Nedir? Kuralları Ve Puanları Nasıldır?
Judo Nedir? Kuralları Ve Puanları Nasıldır?

Judo Nedir? Kuralları Ve Puanları Nasıldır?

Judo bir savunma sporudur ve temel prensibi rakibin kuvvetinden yararlanmaktır. Ülkemizde de yaygın olarak yapılan bu sporun kurallarını, kuşaklarını, puan türlerini ve diğer bilinmeyen tüm detaylarını sizler için ele aldık.

Judo Kıyafeti Ve Kuşakları Nasıl Olur?

Judocular, önü açık ceket ve pantolondan oluşan bir kimono olan ve “jidogi” adı verilen bir kıyafet giyerler. Judocuların başarı derecesi “obi” adı verilen kemerin rengiyle belirtilir. Öğrencilik seviyesini gösteren “kyu” kemerleri sırasıyla;

  • beyaz,
  • sarı,
  • turuncu,
  • yeşil,
  • mavi ve
  • kahverengi renklerdedir.

Ustalık derecelerine ise “dan” adı verilir. İlk 5 danda siyah, 6., 7. ve 8. danlarda kırmızı-beyaz şeritli kemer takılır. 9. ve 10. danlarda ise kırmızı kemer takılır.

Judonun Eğitimi Nasıldır?

Judo eğitimi temelde 3 aşamadır. İlk aşamada düşme ve atma teknikleri öğrenilmektedir. İkinci aşamada judocular, öğrenmiş oldukları teknikleri karşılıklı olarak dener ve çalışırlar. Gerçek müsabakalar ise üçüncü aşamada başlar.

Müsabaka Ve Sahası Nasıl Olur?

Müsabakalarda kullanılan minderin şekli karedir ve 14 metreye 14 metredir. Ortasında bulunan müsabaka alanı ise 8 metreye 8 metredir. Karşılaşmaya çıkacak olan sporculardan biri mavi, diğeri ise beyaz kimono giymelidir. Sporcular, karşılaşma başlamadan önce karşılıklı saygı ve sevginin bir ifadesi olarak hafifçe eğilerek birbirlerini selamlarlar.

Judo Nedir? Kuralları Ve Puanları Nasıldır?
Sporcular, karşılaşma başlamadan önce karşılıklı saygı ve sevginin bir ifadesi olarak hafifçe eğilerek birbirlerini selamlarlar.

Judo Müsabakalarında Puanlama Çeşitleri

Judoda verilen puanlar, bir sporcunun rakibini atış şekline göre “yuko”, waza-ari” ve “ippon” olarak adlandırılır.

  • Rakibini vücudunun yan tarafı yere gelecek şekilde düşüren sporcu, yuko yani 5 puan kazanır.
  • Rakip oyuncunun sırtını, yarısı yere gelecek şekilde düşüren sporcu ise waza-ari yani 7 puan kazanır.
  • Ayrıca rakibini iyi bir teknikle tam sırtüstü düşüren, yere attıktan sonra 20 saniye boyunca yerde kalmasını veya rakibinin pes etmesini sağlayan sporcu tam puan olan ippon ile müsabakayı kazanır.

Kurallar Ve Müsabaka Süresi

Judoda sporcuların birbirlerinin yüzüne el ve ayakla vurmaları yasaktır. Atış teknikleri ile birlikte, sporculara pasif kalma durumlarına göre “shido” adı verilen ceza puanları da verilmektedir. Eğer müsabaka sırasında sporculardan biri, rakibine karşı judo ruhuna aykırı bir harekette bulunursa “hansoku make” cezası alır yani diskalifiye edilir.

Uluslararası müsabakaların süresi 5 dakikadır. Karşılaşma boyunca ippon olmaması durumunda, bir karşılaşmanın galibi en yüksek puana göre belirlenir.

Beden ve ruh gelişimini amaçlayan judo sporu, ülkemizde Türkiye Judo Federasyonu çatısı altında etkinlik ve faaliyetlerini sürdürmektedir. Konuyla ilgili her türlü soru, görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz. Bununla birlikte iletişim sayfamızdaki formu doldurarak ya da admin@sporoptik.com e-posta adresinden mail göndererek bizlere ulaşabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir

%d blogcu bunu beğendi: