Ana sayfa » Diğer Branşlar » Dövüş Sporları » Boks Nedir? Nasıl Yapılır?
Boks Nedir? Nasıl Yapılır? Kuralları ve Ringin Özellikleri Nelerdir?

Boks Nedir? Nasıl Yapılır?

Boks, iki boksörün hakem denetiminde, birbirlerini yumruk darbeleriyle nakavt etmeye çalıştıkları ya da puan üstünlüğü kurmayı amaçladıkları bir dövüş sporudur. Antik Yunan ve Roma döneminden beridir yapılan bu spor, günümüz modern yapısına 19. yüzyılın ortalarında kavuştu. Biz de bu yazımızda boksun ne olduğunu, nasıl yapıldığını, ringin özelliklerini ve müsabaka kurallarını ele aldık.

Boks Nasıl Yapılır? Ring Nasıl Olur?

Boks sporu “ring” adı verilen, yerden yüksekliği en az 91 santimetre, en fazla 122 santimetre olan 5-6 m2‘lik kare şeklinde bir alanda yapılır. Yaralanmaların önüne geçmek için sporcular eldiven giymek zorundadır. Amatör boksta ise kask giymek ve dişlik takmak zorunludur. Ringde her bir köşenin sahibi vardır. Kırmızı ve mavi köşeler sporculara, tarafsız beyaz köşe ise hakem ve doktorlara ayrılmıştır. Herkes ringe kendi köşesinden çıkar.

Boks, dövüşlerin adil olması için sıkletlere ayrılmıştır. Sporcular, kendi sıkletinde yarışmak zorundadır. Böylece sporcuların, kendilerinden fizik olarak çok üstün sporcularla karşılaşmasının önüne geçilmiş olur. Amatör ve profesyonel sıkletler aşağıdaki gibidir:

Amatör Boks Sıkletleri

Hafif Sinek Sıklet48 kg.
Sinek Sıklet51 kg.
Horoz Sıklet54 kg.
Tüy Sıklet57 kg.
Hafif Sıklet60 kg.
Hafif Welter Sıklet63,5 kg.
Welter Sıklet67 kg.
Yarı Orta Sıklet71 kg.
Orta Sıklet75 kg.
Yarı Ağır Sıklet81 kg.
Ağır Sıklet91 kg.
Super Ağır Sıklet+ 91 kg.

Profesyonel Boks Sıkletleri

Hafif Sinek Sıklet47,1 kg.
Sinek Sıklet50,8 kg’a kadar
Horoz Sıklet53,5 kg.
Hafif Tüy Sıklet55,4 kg.
Tüy Sıklet57,2 kg.
Yarı Hafif Sıklet59 kg.
Hafif Sıklet61,2 kg.
Süper Hafif Sıklet63,5 kg.
Yarı Orta Sıklet67 kg.
Hafif Orta Sıklet69,7 kg.
Orta Sıklet72,6 kg.
Süper Orta Sıklet76,2 kg.
Hafif Ağır Sıklet79,4 kg.
Yarı Ağır Sıklet90,9 kg’a kadar
Ağır Sıklet+ 90,9 kg
Boks Nedir? Nasıl Yapılır? Kuralları ve Ringin Özellikleri Nelerdir?
Boksta kırmızı ve mavi köşeler sporculara, tarafsız beyaz köşe ise hakem ve doktorlara ayrılmıştır.

Maçın Süresi Ve Kurallar

Amatör boks maçları, her biri 3 dakika süren 3 rounddan oluşur. Roundlar arası 1 dakikadır. Profesyonel karşılaşmalar ise 15 rounddur.

Hakemin görevi kural dışı hareketleri engelleyip, bunu yapan sporcuları uyarmaktır. Boks sporunda;

  • rakibe vurmak için eller dışında herhangi bir uzuv kullanmak,
  • bel altı vurmak,
  • enseye vurmak,
  • yerdeki rakibe vurmak,
  • kalkmakta olan rakibe vurmak,
  • avuç içi vurmak ve
  • kendi etrafında 360o dönmek yasaktır.

Bu kurallara uymayan sporcular uyarılır, puan kaybedebilir ya da yenik sayılabilir. Bir boks müsabakası 3 şekilde kazanılabilir:

  • Rakibinden daha fazla puan toplamak bunlardan birincisidir. Maçı izleyen jüri, her rounddan sonra boksörlere puan verir ve toplamda en çok puan alan boksör maçı kazanmış sayılır.
  • İkincisi ise, hakemin boksörlerden birinin kendini savunamayacak durumda olduğuna karar vermesidir. Yani kendini savunamayacak durumdaki boksör mağlup sayılır.
  • Üçüncüsü ise, yere düşen bir rakibin 10 saniye boyunca ayağa kalkamamasıdır. Bu durumda “nakavt” olmuş sayılır ve mağlup olur. Bu yüzden boksörler yere düştükten sonra ring hakemi, başlarına gelip 10’a kadar sayar.

Kuvvet, güç ve kondisyon gerektiren bu spor, ülkemizde Türkiye Boks Federasyonu çatısı altında etkinlik ve faaliyetlerini gerçekleştirmektedir. Konuyla ilgili her türlü soru, görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz. Bununla birlikte iletişim sayfamızdaki formu doldurarak ya da admin@sporoptik.com e-posta adresinden mail göndererek bizlere ulaşabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir

%d blogcu bunu beğendi: