Ana sayfa » Diğer Branşlar » Doğa Sporları » Oryantiring Nedir? Kuralları Nelerdir?
Oryantiring Nedir? Kuralları Ve Disiplinleri Nelerdir?

Oryantiring Nedir? Kuralları Nelerdir?

Oryantiring, bazı sporseverlerin çok iyi bildiği, bazılarının ise henüz hiç duymadığı bir spor dalıdır. Oryantiringin ne tür bir spor dalı olduğu, nasıl yapıldığı, haritası, pusulası ve hakkında daha pek çok şeyi öğrenebileceğiniz bir yazı hazırladık. Umarım bu yazı sayesinde sizlere oryantiringi tanıtabilir ve sevdirebiliriz.

Oryantiring Ne Demektir?

Harita ve pusula kullanarak yön bulmaya dayalı bir doğa sporu türüdür. Uluslararası Oryantiring Federasyonu (OF) tarafından da kabul edilmiş koşu, patika, dağ bisikleti ve kayak türleri olmak üzere 4 farklı disiplinde düzenlenmektedir.

Haritası ve Pusulası Nasıl Olur?

Haritası, oryantiring yarışmasının yapılacağı arazi koşullarının özel renk ve sembollerle gösterildiği topografik bir haritadır. Uluslararası standart olarak kabul edilen 1/15,000 ve 1/10,000 ölçekli haritalarda, üçgen işareti parkurun başlangıç noktasını, iç içe çizilmiş yuvarlak işaretler ise bitiş noktasını gösterir. Harita üzerinde bulunan her bir daire ise kontrol noktalarını göstermektedir. Yarış esnasında yön bulmak için kullanılan pusulalar ise, harita üzerinde ve beraber kullanılabilsin diye şeffaf tabanlıdırlar.

Oryantiring Nedir? Kuralları Ve Disiplinleri Nelerdir?
Oryantiringin ana malzemeleri harita ve pusuladır.

Nasıl Yarışılır? Kuralları Nelerdir?

Her bir yarışmacıya, başlangıç noktasından bitiş noktasına kadar taşıyacakları bir kontrol kartı verilir. Oryantiring yarışında sporcular, haritada önceden belirlenmiş hedeflere sırasıyla ve en kısa sürede ulaşmayı amaçlamaktadırlar. Kontrol noktalarında bayraklar bulunur ve renkleri turuncu-beyazdır. Yarışmacılar bayrağın yanındaki panoda bulunan zımbayı ellerindeki kartlara basarak, kontrol noktasına ulaştıklarını kanıtlamış olurlar. Günümüzde bu işlem için, elektronik sistem kullanılmaya ve yaygınlaşmaya başlamıştır.

İki hedef arasında hangi yolu kullanacağına yarışmacının kendisi karar verir. Yarışmacıların birbirlerini izlememesi için, çoğunlukla birkaç dakika arayla çıkış yapmaları sağlanır. Yarışmacılar yarışma esnasında birbirleri ile karşılaşsalar dahi birbirlerini kesinlikle izleyemezler.

Relay Oryantiringin Yapılışı Nasıldır?

Relay oryantiring, bireysel oryantiringin takım halinde yapılan türüdür. Bayrak yarışına benzer bir şekilde, takımın her bir üyesi, parkurun belli bir kısmına ulaşır ve ulaştığı bu noktadan itibaren diğer takım arkadaşı yarışmaya eder.

Relay türünde takımın parkuru tamamlamış olması için, harcamış olduğu toplam süreye göre bir değerlendirme yapılır. Puanlı yapılan yarışlarda sporcular, belirli bir süre içinde kontrol noktalarına ulaşmaya çalışırlar ve bu kontrol noktaları farklı zorluk derecelerine sahip olduğu için ayrı ayrı puanlandırılırlar. Oyunculara tanınan zaman içerisinde bitiş çizgisine varmakta gecikilirse, her bir dakika için ceza puanı uygulaması yapılır. Yarışma sonunda en çok puanı toplamış olan takım yarışmayı kazanır.

Koşarak satranç oynamak olarak da bilinen, fiziksel beceri ile zekânın birleşimi olan oryantiring sporunu kısaca ele aldık. Konuyla ilgili her türlü soru, görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz. Bununla birlikte iletişim sayfamızdaki formu doldurarak ya da admin@sporoptik.com e-posta adresinden mail göndererek bizlere ulaşabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir

%d blogcu bunu beğendi: