Ana sayfa » Diğer Branşlar » Buz Sporları » Sürat Pateni Nedir? Nasıl Yapılır?
Sürat Pateni nedir? Nasıl yapılır?

Sürat Pateni Nedir? Nasıl Yapılır?

Sürat pateni oval bir şekilde, buzdan yapılmış, viraj ve düzlüklerden oluşan bir pist üzerinde, ritmik kayma hareketleri şeklinde yapılan bir spor dalıdır. Bu yazımızda bu spor dalının ne olduğunu, nasıl yapıldığını, kurallarını, pistin yapısını, yarışma çeşitlerini, kullanılan patenlerin özelliklerini ve diğer tüm detaylarını inceleyeceğiz.

Sürat Pateni Nedir? Kategorileri Nelerdir?

Sürat pateni, sporcuların buzdan bir pist üzerinde hızlarını sergiledikleri bir yarış sporudur. Erkek ve kadın patenciler bu spor dalında farklı mesafe kategorilerinde yarışmalarını gerçekleştirirler. Kategoriler aşağıdaki tablodaki gibidir:

ERKEKLERKADINLAR
500 metre500 metre
1000 metre1000 metre
1500 metre1500 metre
5000 metre3000 metre
10000 metre5000 metre

Pistin Uzunluk Ve Özellikleri

Yarışlar uzun ve kısa mesafeli kulvarlarda yapılmaktadır. Uzun mesafeli kulvarlarda yapılan yarışmalar “sürat pateni yarışları” olarak anılırken, kısa mesafeli kulvarlarda yapılan yarışmalar ise “short track (şort trek)” adıyla anılırlar.

Uzun kulvar sürat pateni yarışları 400 metrelik pistlerde gerçekleştirilir. Çift kulvar bulunan bu pistlerde, aynı anda 2 sporcu zamana karşı yarışır ve dereceleri kaydedilir. Her patenci kendi kulvarında yarışmak zorundadır. İç kulvar avantajı sırasıyla bir patenciden öbürüne geçer. Patenciler her turda, belirli bir noktada kulvar değiştirirler. Uzun kulvar yarışlarında patenciler, saatte 65 km/h hıza ulaşabilirler.

Kısa kulvar yarışları, 111 metre 12 santimetrelik pistlerde gerçekleştirilir. Üzerinde şeritler bulunmayan parkurda, 6 sporcu aynı anda yarışır. Yarışı önde bitirme çabasında olan sporcuların çarpışmaları sık rastlanılan bir durumdur. Ancak kasıtlı olarak engelleme yapılması kural ihlalidir. Kısa kulvar yarışlarında sporcular dönüş yaparken, parkur kenarlarından veya yerden destek alabilir ve saatte 50 km/h hıza ulaşabilirler.

Kullanılan Paten Çeşitleri

Kısa ve uzun kulvar sürat pateni yarışlarında kullanılan patenler birbirlerinden farklıdır. Uzun kulvarlarda patenciler, “clap” adı verilen patenleri giyerler. Uzun düz çelik, tabana yerleştirilmiş ve patenin burun kısmına menteşelenmiştir. Clap patenin bıçağı, her hamlede topuk kısmından ayrılır. Bu durum, bıçağın buzla temasta olduğu süreyi çoğaltır.

Kısa kulvar pateninin çelikleri daha uzun ve incedir. Patenin alt kısmına uzunlamasına sabitlenmiştir.

Kış olimpiyatlarının sevilen ve heyecanlı branşlarından sürat pateni sporunu kısaca anlattık. Bu spor dalı ülkemizde de yapılmakta olup, Türkiye Buz Pateni Federasyonu bünyesinde etkinlik ve faaliyetlerini gerçekleştirmektedir. Konuyla ilgili her türlü soru, görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz. Bununla birlikte iletişim sayfamızdaki formu doldurarak ya da admin@sporoptik.com e-posta adresinden mail göndererek bizlere ulaşabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir

%d blogcu bunu beğendi: