Ana sayfa » Diğer Branşlar » Atlı Sporlar » Polo Sporu Nedir? Nasıl Oynanır?
Polo Sporu Nedir? Nasıl Oynanır? Kuralları ve Tarihi Nasıldır?

Polo Sporu Nedir? Nasıl Oynanır?

Polo sporu, ülkemizde de oynanan bir spor dalı olmasına rağmen, çok bilinen bir branş değildir. At üzerinde golf oynamaya da benzetilen bu spor branşı nedir? Nasıl oynanır? Kuralları ve tarihi nasıldır? Bu yazımızda bu soruların cevapları ile birlikte, polo sporuna dair bilinmeyen tüm detayları ele aldık.

Polo Sporu Ve Tarihi

Polo sporu, takım halinde oynanan, dünyanın en eski sporu olarak kabul edilmektedir. Polo sporunun kökeni, birçok kaynakta M.Ö. 2000’li yıllarda, Orta Asya’da oynanan “Çevgen” olarak gösterilmektedir. Geçmişte savaş stratejisi geliştirme maksadıyla yapılan polonun, günümüzde önemli turnuvaları düzenlenmekte ve eğlence için oynanmaktadır.

Oyun Alanı, Kullanılan Top Ve Sopanın Özellikleri

Oyun alanı, 274 metre uzunluğunda ve 146 metre genişliğinde bir çim sahadır. Oyun alanını sınırlayan çizgilerin gerisinde atların durup manevra yapabilmesine yetecek genişlikte yer bırakılmıştır. Sahanın kısa kenarlarında kaleler bulunur. Kale direklerinin arası 7 metre 30 santimetredir.

Topun çapı yaklaşık 10 santimetre, ağırlığı ise yaklaşık 120 gramdır. Oyuncuların ellerindeki sopanın boyu 130 santimetre, ağırlığı ise 198,5 gramdır. Topa, bu sopanın ucunda bulunan 24 santimetre uzunluğundaki kısmın yan tarafıyla vurulur.

Polo Sporu Nedir? Nasıl Oynanır? Kuralları ve Tarihi Nasıldır?
Polo karşılaşmaları, 4’er kişiden oluşan iki takım arasında oynanır.

Polo Sporu Nasıl Oynanır?

Polo karşılaşmaları, 4’er kişiden oluşan iki takım arasında oynanır. Her oyuncunun sahadaki görevleri farklıdır.

  • 1 numara hücum oyuncusu,
  • 2 numara oyun kurucu,
  • 3 ve 4 numaralar ise savunma oyuncularıdır.

Hakemin iki takımın arasına topu atmasıyla oyun başlar. Oyuncular, at üzerinde ilerlerken ellerindeki sopalar yardımıyla paslaşarak, topu rakip takımın kalesine sokmaya çalışırlar. Her golden sonra takımlar kale değiştirir.

Polo sporu oyuncusu, rakip oyuncuyla aynı yöne doğru dörtnala giderken topu çelebilir ama rakibine belli bir açıyla yaklaşamaz. Topa en son vuruş yapmış olan ve topu takip eden oyuncunun önünden geçilmez. Bu, tehlikeli bir faul olduğu için karşı takıma serbest vuruş hakkı kazandırır.

Maçın Süresi

Bir polo sporu maçı, en yaygın oynanan haliyle, her biri 7,5 dakika süren 6 devreden oluşur. 6 devre sona erdiğinde en çok gol atan maçı kazanır.

İyi bir takım çalışmasıyla birlikte, hız ve yetenek gerektiren polo sporu, ülkemizde Türkiye Binicilik Federasyonu bünyesinde etkinlik ve faaliyetlerini gerçekleştirmektedir. Konuyla ilgili her türlü soru, görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz. Bununla birlikte iletişim sayfamızdaki formu doldurarak ya da admin@sporoptik.com e-posta adresinden mail göndererek bizlere ulaşabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir

%d blogcu bunu beğendi: