Ana sayfa » Diğer Branşlar » Atış Sporları » Ultimate Frizbi Nedir? Nasıl Oynanır?
Ultimate Frizbi nedir? Nasıl Oynanır?

Ultimate Frizbi Nedir? Nasıl Oynanır?

Büyükten küçüğe her yaşa hitap eden ve yeni nesil frizbi olarak da adlandırılan ultimate frizbi nedir? Nasıl oynanır? Oyun kuralları nelerdir? Saha ölçüleri nasıldır? Bu yazımızda tüm bu soruların cevapları ile birlikte, bu spor dalına dair tüm bilinmeyenleri sizler için ele aldık.

Ultimate Frizbi Nasıl Oynanır? Sahası Nasıl Olur?

Bu oyun, 7’şer kişiden oluşan 2 takımla, çim sahada, 100 metre uzunluğunda ve 37 metre genişliğinde dikdörtgen bir alanda oynanır. Bu alanın ortasındaki 64 metrelik bölge oyunun “aktif bölgesi“, geriye kalan kısımlarsa “sayı alanı” olarak adlandırılır.

Ultimate Frizbi Sahası nedir? Nasıl oynanır?
Ultimate Frizbi Sahası

Oyunda kullanılan diske “frizbi (frisbee) adı verilir. Frizbinin çapı 27 santimetre ve ağırlığı 175 gramdır.

Kuralları Nasıldır?

Oyunun başında takım oyuncuları kendi sayı bölgelerinde yan yana dizilirler. Bir oyuncu frizbiyi rakip yarı sahaya fırlatır, oyun frizbinin düştüğü yerden başlar. Frizbi;

  • yürüyerek,
  • koşarak,
  • adım atarak taşınamaz. Mutlaka havadan paslaşarak aktarılmalıdır.

Hücum eden takımın amacı, frizbiyi yere düşürmeden paslaşarak rakip sayı bölgesinde havada tutmaktır. Eğer frizbi yere düşer veya rakip takım tarafından yakalanırsa, hücum hakkı karşı takıma geçer. Buna “devir” adı verilir. Aynı şekilde frizbi, oyun alanı dışına çıktığında da hücum hakkı rakip takıma geçer.

Ultimate frizbi oyununu, diğer oyunlardan ayıran en önemli özelliği hakemsiz oynanmasıdır. “Oyun ruhu” adı verilen centilmenlik kuralları çerçevesinde bütün oyuncular kendilerinden sorumludur. Faul veya ihlâl durumlarında ilgili oyuncular bunu anons ederler ve oyun donar. Oyuncular, aralarında pozisyonu kısaca tartışarak bir karara varırlar. Ortak karara varılamıyorsa, disk bir önceki pozisyona geri döner.

Ultimate Frizbi Oyun Süresi

Profesyonel ultimate frizbi maçları, 20’şer dakikalık 2 devre üzerinden oynanır. 2 devre sonunda en fazla sayı alan takım oyunun galibi olur. Her maç sonunda takımlar, birbirlerinin centilmenlik düzeyini puanlarlar. Turnuva veya lig sona erdiğinde, oyun ruhu puanı en fazla olan takıma “En İyi Ruha Sahip Takım” ödülü verilir. Bu ödül, şampiyonluk ödülünden daha önemlidir.

Rekabet kadar centilmenliğin de önemli olduğu bu spor dalını kısaca ele aldık. Ülkemizde henüz federasyonu bulunmayan bu spor dalı, “Oyunun Ruhu Derneği” tarafından koordine edilmekte ve tanıtımı yapılmaktadır. Lig müsabakaları ve turnuvalar, bu dernek kontrolü altında gerçekleştirilmektedir. Konuyla ilgili her türlü soru, görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz. Bununla birlikte iletişim sayfamızdaki formu doldurarak ya da admin@sporoptik.com e-posta adresinden mail göndererek bizlere ulaşabilirsiniz.

Oyun alanına ait görsel, http://www.oyununruhudernegi.org.tr/ adresinden alınmıştır.

Benzer Yazılar

Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir

%d blogcu bunu beğendi: