Ana sayfa » Diğer Branşlar » Atış Sporları » Okçuluk Nedir? Nasıl Yapılır?
Okçuluk Nedir? Nasıl Yapılır?

Okçuluk Nedir? Nasıl Yapılır?

Eskiden avlanmada ve savaş meydanlarında kullanılan yay ve ok, günümüzde 7’den 70’e her insanın yapabildiği eğlenceli bir olimpik spor dalında kullanılmaktadır. Bu yazımızda okçuluk sporunun ne olduğunu, nasıl yapıldığını, kurallarını ve puanlama sistemini ele aldık.

Okçuluk Sporunda Kullanılan Malzemeler

Okçuluk sporunda kullanılan malzemeler ok, yay ve hedef tahtasıdır. Hedefin üzeri içten dışa sırasıyla sarı, kırmızı, açık mavi, siyah ve beyaz renkteki dairelerden oluşan bir kağıtla kaplıdır. Her renkten ikişer daire vardır. Okçuluk müsabakalarında kadınlar ve erkekler beyaz giysiler giyerler.

Puanlama Sistemi

Hedef tahtasındaki kağıtta, içten dışa doğru olacak şekilde en yüksek 10, en düşük 1 puan yer alır. Hedefe saplanan ok, hangi dairenin içindeyse sporcu o kadar puan alır. Okçuluğun amacı, belirlenmiş olan mesafelerden atış yaparak, attığımız oku hedef kağıdındaki en yüksek puana saplamaktır.

Okçuluk Nedir? Nasıl Yapılır?
Hedefin üzeri içten dışa sırasıyla sarı, kırmızı, açık mavi, siyah ve beyaz renkteki dairelerden oluşan bir kağıtla kaplıdır.

Okçulukta Yarışma Türleri

Okçuluk yarışmaları, yarışmanın mesafesine ve türüne göre değişir. Olimpik yarışlarda sıralama atışları için, 70 metreden 2 tur halinde 72 adet ok atılır. Puanlar, maksimum 720 puan kazanma ihtimali üzerinden hesaplanır ve sporcular almış oldukları puanlara göre sıralanır.

Olimpik yarışmalarda bir de “eleme” olarak adlandırılan yarışlar yapılır. Seri şekildeki her 3 ok atışı 1 set olarak kabul edilir. Her setin en yüksek puanı 2, en düşük puanıysa 0’dır. Beraberlik olması halinde her iki sporcu da 1’er puan kazanırlar ve 6 puan kazanmış olan sporcu karşılaşmanın galibi olur. 5 set sonunda, set puanlarında beraberlik olması durumunda ise beraberlik atışı yapılır. Birer adet ok atışı şeklinde yapılan bu durumda, merkeze en yakın oku atmış olan sporcu karşılaşmayı da kazanmış olur.

Okçuluk Sporunda Atış Mesafeleri

Açık alan yarışmalarında kadınlar, 30 metre, 50 metre, 60 metre ve 70 metrede yarışırlarken, erkekler de aynı metreler ve bunlara ilaveten 90 metrede yarışırlar. Kapalı alanlarda ise mesafe, erkek ve kadınlarda 18 metre ile sınırlandırılmıştır.

Sıralama atışları toplamda 60 ok şeklinde yapılır. Toplam 600 puan olasılığı üzerinden en yüksek puanı atan sporcudan başlamak üzere sıralama oluşturulur. Buna göre en yüksek puanı almış olan 32 sporcu, bireysel eleme yarışmalarına katılmaya hak kazanmış olur.

Dikkat, konsantrasyon ve iyi nişan alabilme gibi özellikleri içinde barındıran bu spor, ülkemizde Türkiye Okçuluk Federasyonu bünyesinde etkinlik ve faaliyetlerini gerçekleştirmektedir. Konuyla ilgili her türlü soru, görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz. Bununla birlikte iletişim sayfamızdaki formu doldurarak ya da admin@sporoptik.com e-posta adresinden mail göndererek bizlere ulaşabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir

%d blogcu bunu beğendi: