Ana sayfa » Beslenme » Muz Ve Sporcu İlişkisi: Muzun Faydaları
Muz ve Sporcu İlişkisi: Muzun Faydaları

Muz Ve Sporcu İlişkisi: Muzun Faydaları

Muz herhalde herkesin çok sevdiği, yemesi zahmetsiz ve lezzetli bir meyvedir. 1980’li yıllar ve öncesinde son derece lüks bir meyve olsa da günümüz koşullarında artık o özelliğini kaybetmekte, özellikle ülkemizde üretilenleri hemen her eve girmektedir. Peki muzun gerçekten ne kadar faydalı olduğunu biliyor musunuz? İçerdiği bazı önemli vitamin ve mineraller sayesinde tam bir sporcu gıdası olduğunun farkında mısınız? Hadi gelin şimdi bu mucizevi meyveden daha detaylı bir şekilde bahsedelim.

Muz Ve İçerdiği Vitamin-Minerallerin Özellikleri

Muz, içerdiği eşsiz vitamin ve mineraller sayesinde birçok gıda maddesinden ayrı tutulması gereken bir meyvedir. Öncelikle içerdiği yüksek miktarda potasyum sayesinde, özellikle yoğun antrenman yapan sporcuların kesinlikle tüketmesi gereken bir meyve olduğunu göstermektedir. Çünkü potasyum, kas-sinir sisteminin en önemli elementlerindendir. Vücutta potasyum miktarının azalması demek; sizin rahat hareket edememeniz, tutulmalar yaşamanız ve kas ağrıları çekmeniz demektir.

Potasyum haricinde muz, yüksek miktarda karbonhidrat da içermektedir. Karbonhidrat; protein, yağ ve su ile birlikte insanın temel yaşam maddelerinden birisidir. Fakat spor ile birlikte karbonhidrat tüketimi biraz riskli bir olaydır. Çünkü karbonhidratlı gıdaların hemen hemen hepsi, tüketildikten sonra şişkinlik ve ağırlık hissi vermektedir. Fakat muzun bu konuda da mucizesi ortaya çıkmaktadır. Kesinlikle ağırlık ve şişkinlik hissi vermediği için, antrenman öncesinde veya yoğun antrenman molalarında mutlaka tüketilmesi gerekmektedir.

Muz Ve Sporcu İlişkisi: Muzun Faydaları
Muzun en temel sporcu besinlerinden birisi olduğunu söylemeliyiz.

Muzun İçerdiği Diğer Vitamin Ve Mineraller

Potasyum ve karbonhidrat haricinde muzun içerisinde çok fazla miktarda vitamin ve mineral yer almaktadır. Bunlardan bazıları lif, kalsiyum, protein, fosfor, A, B, C, E vitaminleri, magnezyum ve demirdir. İsterseniz 100 gram muz için içerdiği besin değerlerini bir tablo halinde görelim:

Kalori90 Kalori
Yağ0,30 Gram
Karbonhidrat21 Gram
Lif2 Gram
Protein1 Gram
Kalsiyum285 Miligram
Fosfor22 Miligram
Bu değerler 100 gr muzun içerdiği değerlerdir.

Muzun Bilinen Diğer Faydaları

Yukarıda bahsettiğimiz spora ve sporcuya faydalarının yanında, muz tüketmenin bilinen birçok faydası vardır. Şu şekilde listeleyebiliriz:

  • İçerdiği C vitamini güçlü bir antioksidan özelliği taşıdığı için kanser hastalıklarına karşı koruyuculuğu yüksektir.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir ve güçlü tutar.
  • Vücut dayanıklılığınızı belirleyen B vitamini açısından oldukça zengindir. Orta büyüklükte 1 adet muz, günlük B6 vitamini ihtiyacınızın yaklaşık yarısını karşılamaktadır.
  • Muzun temel elementlerinden birisi olan potasyum sayesinde böbrek fonksiyonlarınıza ciddi faydası vardır.
  • Tokluk ve doygunluk hissi verdiği için, sık sık yemek yemenize mani olur, sağlıklı ve dinç tutar.
  • Serotonin dönüşümüne olanak sağladığı için, depresyona ve strese iyi gelmektedir.
  • Kas ve kemikler ile ilgili ağrı ve yıpranmalara iyi gelir.
  • Muz, içerdiği lifler sayesinde sindirim sistemini düzenleyici ve koruyucu bir etkisi vardır.

Konuyla ilgili her türlü soru, görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz. Bununla birlikte iletişim sayfamızdaki formu doldurarak ya da admin@sporoptik.com e-posta adresinden mail göndererek bizlere ulaşabilirsiniz.

Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir

%d blogcu bunu beğendi: