Ana sayfa » Basketbol » Basketbolun Tarihi Ve Gelişim Süreci
Basketbolun Tarihi Ve Gelişim Süreci

Basketbolun Tarihi Ve Gelişim Süreci

Basketbol için futboldan sonra gelen en popüler spor dalı diyebiliriz. Futbolun geçmişinin Antik Çağ’da Futbol Ve Tarihsel Gelişimi başlıklı yazımızda milattan öncelere dayandığından bahsetmiştik. Peki bu oyun da o kadar eskilere mi dayanıyor? Nasıl bu kadar popüler hâle geldi? İlk nerede ve nasıl oynandı? Basketbolun tarihi ve gelişim süreçleri ile ilgili tüm detaylar için devam edelim…

Basketbolun Tarihi: Basketbol İlk Ne Zaman Ve Nasıl Oynandı?

Basketbolu bizimle tanıştıran Kanadalı Prof. Dr. James Naismith’tir. ABD’ye bağlı olan Massachusetts (Masaşuset) eyaletinde bir okulda beden eğitimi öğretmenliği yaptığı dönemde mevsimsel zorunluluklar sebebiyle bu oyunu icat etmiştir. O yıllarda çok popüler olan spor dalları futbol, rugby, atletizm ve beyzbol bahar ve yaz aylarında, yani açık ve güzel havalarda oynanan oyunlardı. Fakat kışın, kapalı bir salonda oynanacak oyunlar değillerdi. İşte bu ihtiyaçtan sebeple Naismith “Sepet Topu” anlamına gelen “Basketbol” diye bir oyun icat etti.

1891-1892 yıllarına denk gelen bu icat ile Naismith basketbolu hayatımıza sokmuş oldu. Futbol, rugby ve beyzbol, uzak mesafelere top atma ve taşımaya dayalı olan oyunlar olduğu için, kapalı salonda oynamaya elverişli değillerdi. Bu sebeple uzağa değil yükseğe top atmaya dayalı bir oyun bulunmuş oldu. Basketbolun ilk bulunduğu koşullarda 3 metre yükseklikte duvara sabitlenmiş şeftali sepetleri bulunuyordu ve altları kapalıydı. Ayrıca henüz basketbol topu diye bir top çeşidi de bulunmadığı için futbol topu ile atışlar yapılıyordu.

Basketbol Oyununun Tarihi ve Gelişim Süreci
Basketbol kısa sürede tüm Avrupa’ya ve hatta Dünya’ya yayılmaya başladı.

Basketbol’un Avrupa’da Ve Tüm Dünya’da Yaygınlaşması

Basketbol maçı ilk olarak 7’şer kişilik takımlar halinde ve 3 devre olacak şekilde oynanmıştır. Bu haliyle kısa sürede ilgi gören bu oyun, diğer okullara ve üniversitelere hızla yayıldı. Avrupa’ya sıçraması ise sadece 2 sene sürmüş ve 1893 yılında Paris’te ilk kez basketbolla tanışılmıştır. Yayılıma esas hız veren olay ise I.Dünya Savaşı olmuştur. Avrupa’da yer alan Amerikan askerleri bu oyunu kendi aralarında oynayınca, birçok ulustan askerin bulunduğu bir savaş ortamında yayılması da kaçınılmaz oldu.

Sonraları ise ABD milli takımının kurulması, ulusal şampiyonalar, yaz olimpiyatları gibi organizasyonlarda yer alan bu oyun, yayılımını ve gelişimini sürdürmüş ve Uzak Doğu’ya kadar yayılmıştır. Ülkelerde federasyonların kurulması ile de artık tüm dünya tarafından bilinen bir spor dalı haline gelmiştir. Ülkemizde ise Türkiye Basketbol Federasyonu 1959 yılında kurulmuştur.

Konuyla ilgili her türlü soru, görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz. Bununla birlikte iletişim sayfamızdaki formu doldurarak ya da admin@sporoptik.com e-posta adresinden mail göndererek bizlere ulaşabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir

%d blogcu bunu beğendi: