Ana sayfa » Atletizm » Sırıkla Yüksek Atlama Nedir? Kuralları Nelerdir?
Sırıkla Yüksek Atlama Nedir? Kuralları Nelerdir?

Sırıkla Yüksek Atlama Nedir? Kuralları Nelerdir?

Atlama branşlarının en zoru olan sırıkla yüksek atlama, yatay bir çıtanın üzerinden sırık yardımıyla atlamaya dayanan bir atletizm dalıdır. Bu spor branşının ne olduğu, nasıl yapıldığı, kurallarının ne olduğu ve dünya rekorlarına dair bilmeniz gereken tüm detaylar için yazımıza geçelim.

Sırıkla Yüksek Atlama Pisti Ve Kullanılan Malzemeler

Yüksek atlamada kullanılan en önemli malzeme “atlama sırığı”dır. Sporcular yaklaşık 5 metre uzunluğunda ve 2 kilogram ağırlığında bükülebilen fiberglass sırıklar kullanırlar. 45 metrelik koşu pistinin ucunda sırığı dayamak için toprağa gömülü bir “sırık sandığı” bulunur.

Sırıkla atlayan atletler, atlayış için özel olarak hazırlanmış ve topuklarında süngerli lastik bulunan ayakkabılar kullanırlar. Bu ayakkabılar aynı zamanda ayak bileklerini de koruyucu özellik taşırlar.

Nasıl Atlanır?

Atlayış öncesinde atlet, yaklaşık 16-22 adım arası olan yaklaşma koşusuna başlar. Bu koşu yavaştan hızlıya doğrudur. Sıçrama noktasına yaklaştığında iyice hızlanan atlet, sırığı saplama çukuruna yerleştirir ve bir yay gibi gerilen sırıkla birlikte havaya yükselir.

Yeteri kadar yükselen atlet, yatay çıtayı geçerken sırığı bırakır ve yerden 1 metre yükseklikteki mindere düşer. Atlama sırasında çıta düşürülürse atlayış hatalı sayılır. Ancak sırığın kırılması durumunda deneme hatalı sayılmaz.

Sırıkla Yüksek Atlama Nedir? Kuralları Nelerdir?
Atlet, sırığı saplama çukuruna yerleştirir ve bir yay gibi gerilen sırıkla birlikte havaya yükselir.

Puanlama Sistemi

Sırıkla yüksek atlama branşında, sporcuların her yükseklik için 3 deneme hakkı vardır. Bir atlet, ardı ardına 3 başarısız atlayış yaparsa elenir. En yüksek atlayışı yapan atlet birinciliği alır.

Sırıkla Yüksek Atlama Dünya Rekorları

Erkekler ve kadınlar olmak üzere iki farklı kategoride mücadele edilen bu spor branşında, erkekler ve kadınlar için ayrı ayrı güncel dünya ve olimpiyat rekoru listesi şu şekildedir:

  • Erkekler Dünya Rekoru – Armand Duplantis – 6,18 metre (2020)
  • Erkekler Olimpiyat Rekoru – Renaud Lavillenie – 5,97 metre (2012)
  • Kadınlar Dünya Rekoru – Yelena Isinbayeva – 5,06 metre (2009)
  • Kadınlar Olimpiyat Rekoru – Yelena Isinbayeva – 5,05 metre (2008)

Güçlü kollar ve akrobasi yeteneği gerektiren sırıkla yüksek atlama branşı, ülkemizde de Türkiye Atletizm Federasyonu (TAF) bünyesinde etkinlik ve faaliyetlerini sürdürmektedir. Konuyla ilgili her türlü soru, görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz. Bununla birlikte iletişim sayfamızdaki formu doldurarak ya da admin@sporoptik.com e-posta adresinden mail göndererek bizlere ulaşabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir

%d blogcu bunu beğendi: