Ana sayfa » Atletizm » Gülle Atma Nedir? Kuralları Nelerdir?
Gülle Atma Nedir? Kuralları Nelerdir?

Gülle Atma Nedir? Kuralları Nelerdir?

Gülle atma sporu, küre biçimindeki metal bir gülleyi en uzak mesafeye atmayı amaçlayan hafif bir atletizm dalıdır. Atletizmin bu dalı, seyir zevki yüksek ve heyecanlı bir branştır. Bu yazımızda sizler için bu spor dalının ne olduğu, kuralları, atış sahası ve güllenin özellikleri gibi detayları ele aldık.

Güllenin ve Gülle Atma Sahasının Özellikleri

Demir, pirinç gibi sert malzemeden yapılan gülle, erkeklerde 7,260 kilogram ağırlığında ve 110 milimetre çapında, kadınlarda ise 4 kilogram ağırlığında ve 95 milimetre çapındadır.

Gülle atma sporu, 213,5 santimetre çapındaki daire içinden yapılır. Bu beton dairenin etrafında bir çember, çemberin ön tarafında yükseltilmiş bir takoz bulunmaktadır. Çarpma tahtası adı verilen bu takoz, yarışmacının atış alanından çıkmasını engeller. Uzunluğu 122 santimetre, genişliği 114 milimetre, yüksekliği 10 santimetredir.

Gülle Atma Nedir? Kuralları Nelerdir?
Çarpma tahtası, yarışmacının atış yaptıktan sonra atış alanından çıkmasını engeller.

Atış Nasıl Yapılır?

Yarışmacı, gülle atma öncesinde, çember içerisinde, sırtı atış yönüne dönük ve dik bir şekilde durur. Gülle tek elle çeneye yakın bir şekilde tutulmalı, atış boyunca bu el başlangıç seviyesinden aşağı inmemelidir. Yarışmacı omuzlarının dengesini bozmadan öne doğru eğilir. Bu süzülüş hareketi ile gülle atışına geçilmesi arasındaki hareketler tempolu ve kesintisiz yapılır.

Atış sırasında yarışması çember dışına çıkarsa atışı geçersiz sayılır. Atılan gülle, sektör çizgileri adı verilen kenar çizgileri arasına düşmek zorundadır. Bu çizgiler atış dairesinin merkezinde, yaklaşık 40 derecelik bir açının uzantılarıdırlar.

Kurallar Ve Mesafe Ölçümü Nasıldır?

Gülle atma sporunda düzgün atış beyaz bayrakla, hatalı atış ise kırmızı bayrakla gösterilir. Atış alanı, gülle yere düştükten sonra ve çemberin arka yarısından terk edilmelidir.

Atış sonrasında güllenin ilk düşme izi ile çember arasındaki uzaklık ölçülür ve en yakın santimetreye indirgenir. Yarışmacılar 3 atış hakkına sahiptirler. Bu atışlarda en iyi 8 yarışmacı daha sonra 3’er atış daha yaparlar. En uzak mesafeye atış yapan sporcu, yarışmanın galibi olur.

Ülkemizde de Türkiye Atletizm Federasyonu bünyesinde etkinlik ve faaliyetleri gerçekleştirilen gülle atma sporu, çeviklik ve yüksek efor gerektirmektedir. Konuyla ilgili her türlü soru, görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz. Bununla birlikte iletişim sayfamızdaki formu doldurarak ya da admin@sporoptik.com e-posta adresinden mail göndererek bizlere ulaşabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir

%d blogcu bunu beğendi: