Ana sayfa » Atletizm » Çekiç Atma Nedir? Kuralları ve Çekicin Özellikleri
Çekiç Atma Nedir? Kuralları ve özellikleri nelerdir?

Çekiç Atma Nedir? Kuralları ve Çekicin Özellikleri

Çekiç atma, atletizmin atma branşlarından birisidir. Adını ise tarihinden almaktadır. Tarihte bu sporda uzun saplı ve gerçek çekiçler atıldığı için bu spora bu isim verilmiştir. Halen günümüzde, örneğin İskoçya’da, uzun saplı gerçek çekiçler atılmaya devam etmektedir. Bu yazımızda bu sporun kurallarını, çekicin özelliklerini ve kırılan dünya rekorlarını ele aldık.

Çekicin Özellikleri

Günümüzde çekiç atma sporunda kullanılan çekiç; metal bir gülle, çelik bir tel ve tutma halkasından oluşur. Demir veya pirinçten yapılan gülle yaklaşık 13 santimetre çapında ve 7,257 gram ağırlığındadır. Gülleyi tutma sapına bağlayan çelik telin uzunluğu 1,20 metredir. Şekil olarak üçgene benzeyen tutma halkası ise 9 milimetre kalınlığında metalden yapılan sert bir malzemedir.

Çekiç Atma Sahası Ve Atış Kuralları

Çekiç atma, 213,5 santimetre çapındaki çember içinden yapılır. Çemberin üç tarafı kafesle çevrelenmiştir. Yarışmacı başlangıçta, çember içerisinde, sırtı atış yönüne dönük ve dik bir şekilde durur. Ardından çekici öne ve arkaya, bir sarkaç gibi sallamaya başlar. Çekiç belli bir ivme kazandığında hızlı bir biçimde döndürmeye başlar ve ardından çekiç serbest bırakılır.

Çekiç Atma Nedir? Kuralları ve özellikleri nelerdir?
Çekiç atma alanının üç tarafı kafesle çevrelenmiştir.

Atışın geçerli olabilmesi için, atılan çekiç yere düşene kadar atış dairesinin dışına çıkmamak gerekmektedir. Aynı şekilde, yarışmacı atış sırasında çembere basar ya da çember dışına çıkarsa atışı geçersiz sayılır. Çekiç atma sporunda geçerli atış beyaz bayrakla, hatalı atış ise kırmızı bayrakla gösterilir.

Kurallara uygun şekilde atılan çekiç, sektör çizgileri adı verilen kenar çizgileri arasına düşmelidir. Bu çizgiler, atış dairesinin merkezinde, yaklaşık 40 derecelik bir açının uzantılarıdır.

Puanlama Sistemi Nasıldır?

Atış sonrasında çekicin ilk düşme izi ile çember arasındaki uzaklık ölçülür ve en yakın santimetreye indirgenir. Yarışmacılar 3 atış hakkına sahiptirler. Bu atışlardaki en iyi 8 yarışmacı, daha sonra 3’er atış daha yaparlar. Bu atışlarda da en uzak mesafeye çekiç atan sporcu, yarışmayı kazanmış olur.

Çekiç atma sporunda, dünya rekorları şu isimler tarafından ve şu tarihlerde kırılmıştır:

  • Erkekler Dünya Rekoru – 86,74 metre – Yuriy Sedykh – Yıl: 1986
  • Kadınlar Dünya Rekoru – 82,29 metre – Anita Włodarczyk – Yıl: 2016

Güç, denge ve çok iyi bir zamanlama gerektiren çekme atma sporu, ülkemizde Türkiye Atletizm Federasyonu (TAF) bünyesinde etkinlik ve faaliyetlerini sürdürmektedir. Konuyla ilgili her türlü soru, görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz. Bununla birlikte iletişim sayfamızdaki formu doldurarak ya da admin@sporoptik.com e-posta adresinden mail göndererek bizlere ulaşabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir

%d blogcu bunu beğendi: